Tichý vrah, glutaman sodný

Glutaman sodný způsobuje

Glutaman sodný se dnes přidává téměř do všech potravin. Jsou zde spolehlivé ověřené údaje, že E621 způsobuje návyk na určitý druh potravin; díky němu máme dojem, že jíme něco velice chutného, vzbuzuje velmi silnou chuť k jídlu. Zamysleli jste se někdy, proč mají děti tak rády všelijaké křupky a chipsy?

  1. Poškození hypotalamu, vyvolané dávkou glutamátu sodného v období kojení a následný rozvoj obezity.
  2. Ničí nervové buňky.
  3. Cukrovku.
  4. Migrény.
  5. Autismus, poruchy pozornosti a hyperaktivitu.
  6. Alzheimerovu chorobu.
  7. Narušuje sítnici oka a způsobuje zelený zákal.
  8. Vyvolává člověka agresivitu.
  9. Žaludeční vředy, gastritidu.

Hydrolyzovaný protein, glutaman sodný, MSG je jednou z nejnebezpečnějších umělých potravinářských přísad. Je-li na výrobku napsáno „chuť identická s přírodní“, jedná se o E621 a E631, v cizině se označuje jako MSG. Glutaman sodný byl představen na počátku 50. let jako zázračná látka zvýrazňující chuť, jejímž účelem je učinit jídlo chutnější a přitažlivější.

Glutaman sodný má schopnost zlepšovat chuť potravin, do nichž se přidává. Na jazyku má člověk speciální receptory, které na glutaman sodný reagují, a které jsou od přírody určeny k tomu, aby reagovaly na přírodní kyselinu glutamovou.

Zneužitý objev

Začátkem 20. století se Kikunae Ikeda, vědec z Japonska, zabýval problematikou „chuti“ potravy obyvatel jihovýchodní Asie, a upozornil na to, že jídlo připravované se sušenými mořskými řasami, má výraznější chuť a je tak chuťově přitažlivější. Podařilo se mu identifikovat zdroj, tj. kyselinu glutamovou, a již v roce 1909 Kikunae Ikeda patentoval tento svůj objev, který pojmenoval „adži-no-motto“, což znamená „duše chuti“. V 50. letech dosáhla výroba glutamanu sodného nové průmyslové úrovně.

Zpočátku jej přidávali pouze do málo kvalitních výrobků, mletého masa, které bylo opakovaně rozmrazováno, zmrazeného masa, které ztratilo svou původní kvalitu. A také se používal při výrobě potravin z luštěnin, ryb, zeleniny, drůbeže, aby se zvýšila jejich chuť, při výrobě konzerv, polévek, koncentrátů, směsí koření. Při výrobě salámů se do nich glutaman sodný přidává spolu s kořením a solí. Glutaman sodný se stal velmi populárním v celém světě, průmysl jej zpracovává v objemu asi 200 000 tun, výrobci se domnívají, že je příliš drahé používat přírodní potraviny, cibuli, česnek, a závislost prý nezpůsobuje. Obsah glutamanu sodného v polotovarech, výrobcích z hovězího, vepřového, v klobásách je asi 0,05 – 0,15 % vůči hmotnosti surovin.

Umělý glutaman sodný je jed, který ničí nervové buňky

Přírodní kyselina glutamová je klíčovým prvkem pro výživu mozku, zvyšuje intelekt, léčí impotenci, deprese, snižuje únavu, umělý glutaman sodný (MSG) je jed, který ničí nervové buňky. Profesor Michael Hermanussen prováděl v německém Kiel testy na krysách a na základě dosažených výsledků došel k závěru, že i nepatrné množství glutamanu v krysí potravě ničí buňky diencefalonu, a rovněž hubí buňky, které jsou odpovědné za chuť k jídlu a za pocit sytosti.

Vědci speciálně chovají obézní krysy a myši s cílem nalézt lék na hubnutí, přičemž jim hned po narození dávají injekce MSG (glutamanu sodného). Glutaman sodný zvyšuje množství inzulínu třikrát, což u živočichů způsobuje obezitu (je pravděpodobné, že způsobuje obezitu i u člověka). Podle svědectví neurochirurga Dr. Russella Blaylocka existuje souvislost mezi náhlým úmrtím na zástavu srdce a vysokou mírou spotřeby glutamanu sodného, mnoho lidí trpí tak zvaným „syndromem čínské restaurace“: bolestmi hlavy, blednutím, pocením, pocitem „těžkých“ úst. Lékaři považovali tyto příznaky za důsledek podráždění jícnu, avšak analýzy ukázaly, že se v krvi zvýšila hladina imunoglobulinu, což je příznak alergie.

Nepoctivý hon na spotřebitele

Výrobci si uvědomují, že mnoho lidí se raději vyhýbá potravinám, na jejichž obalu je uváděno: látka zvýrazňující chuť – glutaman sodný (E621), a snaží se jej před námi skrýt. Zvlášť pokud výrobek obsahuje minimálně 50 % glutamanu sodného, nemůže se výrobce vyhnout povinnosti oznámit to kupujícímu, někteří výrobci jsou však natolik suverénní, že na výrobcích na přední straně uvádějí „BEZ KONZERVANTŮ“, „BEZ KONZERVAČNÍCH LÁTEK“ („No ADDED“, nebo „NO MSG Added“ ve verzi pro USA). Jiní schovávají glutaman sodný pod následující názvy na obalu: „Hydrolyzovaný rostlinný protein“ – „Hydrolyzed Vegetable Protein“ nebo „Accent“, „Aginomoto“, „Natural Meat Tenderizer“. Mají snahu zdůraznit, že jejich produkt je na rozdíl od výrobků konkurence zdravé jídlo, což zajišťuje více šancí k prodeji.

Výrobci přiznávají, že glutaman sodný je návykový, a následně i jídlo z rychlého občerstvení, což je další bonus pro výrobce; zboží se dobře prodává a spotřebitelé budou v budoucnu nakupovat vaše potraviny (protože jsou přece tak chutné!). Glutaman sodný je ve všech potravinách vyráběných průmyslovým způsobem, nemálo je ho zejména v polotovarech, masu, ale i mléčných výrobcích.

Glutaman sodný se dnes přidává téměř do všech potravin. Jsou zde spolehlivé ověřené údaje, že E621 způsobuje návyk na určitý druh potravin; díky němu máme dojem, že jíme něco velice chutného, vzbuzuje velmi silnou chuť k jídlu. Zamysleli jste se někdy, proč mají děti tak rády všelijaké křupky a chipsy?

– dr. dochtor –

 

Regenračné centrum