Překlad Disku z Faistu – dvd

Kompletní překlad disku z Faistu – hovoří Ing. Petr Kovář

Pro velký zájem jsme ojedinělý rozhovor s Ing. Petrem Kovářem, který přeložil Disk z Faistu, připravili na DVD. Vhodné jako dárek.

 

Objednávka v našem e-shopu zde:  http://wmmagazin.cz/eshop/domu/74-dvd-preklad-disku-z-faistu.html

Dotyčný nápis je starý 3 600 let a jeho jazyk je nám natolik blízký, že bychom se na základní úrovni, s použitím jednoduchých slůvek, byli zanedlouho schopni domluvit. Po kratším nácviku může každý „slovan“ disk úspěšně louskat.

Disk z Faistu je kotouč z pálené hlíny pocházející z mínojského paláce ve Faistu na Krétě. Je datován přibližně do střední nebo pozdní mínojské doby bronzové (2. tisíciletí př. n. l.). Má průměr kolem 15 cm a po obou stranách je pokryt do spirály otisknutými znaky. Jeho účel, význam a místo zhotovení, nebyl až dodnes známý. Je to jedinečný archeologický nález. Dnes je vystaven v archeologickém muzeu v Herakliónu na Krétě.

WM magazín už několik let spolupracuje s ing. Petrem Kovářem, svého času blízkým spolupracovníkem pana A. Horáka. Pan Kovář se od roku 2003 věnuje překladům a nejen textů z disku. Jak sám tvrdí, text na disku dokázal přeložit za 10 dní. Jak je to možné? Jak to, že překlad, jehož bezúspěšnému luštění věnovali jiní odborníci celý život, byl tak jednoduchý? Dnes už můžeme potvrdit, že to možné je!

Jiří Matějka

Regenračné centrum