Belica, civilizace stará 9200 let

Nejstarší neolitické stavby v Evropě

Pohled na svět, kde je evropská civilizace založena na řeckém a římském dovádění, se pomalu stává převládajícím. Nový pohled na svět mění archeologie, protože kámen nemůže lhát na rozdíl od padělaných písemných dokumentů. Oficiální časová osa prvních vynálezů, jako je zemědělství, metalurgie a písmo, kterou se naše děti vyučují na školách, se ukazuje jako nesprávná.

Senzační objev poblíž Jagodiny

Archeologické vykopávky na území Srbska (na středním Balkáně) posunuly Neolit o tisíce let hlouběji do historie. Před deseti lety bylo dokázáno, že v srbském údolí Moravy, v lokalitě Belica poblíž Jagodiny, existovala organizovaná zemědělská a řemeslná výroba.

Byly zde nalezeny unikátní sošky plodů (embryí) ve všech fázích vývoje a ženy v etapách těhotenství i těsně před porodem. Dokážete si to představit? Je to absolutně jedinečný nález na celém světě. Zejména v tak ranné době, kdy datování pomocí radiokarbonové metody prokázalo, že zde před 9200 až 6000 lety žila kultura Belica.

Expedice časopisu WM magazín

O unikátním archeologickém objevu jsem se dozvěděl pouhou náhodou v roce 2021. V létě se uskutečnila první expedice časopisu WM magazín do Belice. Cesta to byla vzrušující a nesnadná, ještě složitější bylo najít místo bývalých vykopávek. Měl jsem jen jednu mapu bez přesné lokalizace. Nakonec nám pomohl místní zemědělec, který nám ukázal kde to místo je: Tam nahoře se kopalo a desítky nákladních aut odváželo hlínu s artefakty…

Co jsem znal o podivuhodné, 9000 let staré kultuře Belica? Nálezy napovídají, že kromě anatomie znali a používali astronomii, geometrii a matematiku. A nemělo by nás to překvapovat, protože tito lidé znali životní cykly, starali se a udržovali život. Žili ve společenství rostlin a zvířat. Lidé znali všechny své cykly od narození do dospělosti a další astronomické cykly, aby znovu pěstovali rostliny na téže půdě a úspěšně pěstovali ovoce znovu a znovu. Bohužel vykopávky v Belici nebudou v budoucnosti pokračovat, protože oficiální věda nemá zájem pokračovat, ani se vyjadřovat k těmto nálezům. Podle německých archeologů je to oficiálně nejstarší neolitická lokalita v Evropě. Je to lokalita mimořádného významu kvůli obrovskému množství nalezených neobvyklých soch a kalendářů atd.

Výzkum v Belice byl prováděn ve spolupráci s univerzitou v Tübingenu, která vydala dvojjazyčnou monografii v němčině a srbštině „Belica, nejpočetnější skupinový nález kulturního a uměleckého sochařství z doby kamenné a nejstarší duchovní centrum v neolitické Evropě “. Němečtí odborníci nazvali místo poblíž Jagodiny archeologickou senzací 21. století.

Geometrické svatyně

Němečtí archeologové provedli odborný výzkum georadary. Při průzkumu terénu objevili monumentální kultovní objekty ve tvaru kruhu, rovnoramenného trojúhelníku a spirály. Svatyně nesloužila jako obydlí, ale kolem ní bylo kdysi velké město (osada).

Výzkum tým zjistil, že Belica je oficiálně nejstarší a nejmalebnější kultovní a astronomické centrum v Evropě.

Kruhová svatyně (průměr 75 m).

Po obvodu kruhové svatyně byly jámy. Jedna z nich vizuálně spojuje střed stavby a bod západu Slunce v den zimního slunovratu. Kulty slunovratu existují ve všech civilizacích světa a všechny mají stejný význam – restart života a Slunce během děsivého zimního krátkého dne a nejdelší noci roku. Pak nastane astronomický jev „slunovratu“, když Slunce, bez něhož není život, vypadá, jako by zamrzlo a stojí v jednom bodě. V tomto kruhu byly nalezeny kruhové, lichoběžníkové a trojúhelníkové základy monumentálních budov, které nikde jinde nebyly nalezeny v sídlech raného neolitu.

Rovnoramenný trojúhelník (cca 54 m).

Podzemní základy jsou ve středu tří geometrických svatyní. Osa vedená od vrcholu trojúhelníkové stavby má v den úplňku rovnoramennou základnu, což se děje každých 18,6 let. Strany trojúhelníku v Belici mají ostrý úhel, stejně jako pyramidy v Gíze.

Spirála (průměr 50 m)

Podzemní základy třetí svatyně představují levotočivou spirálu. Spirála znázorňuje proudící energii. Ve vesmíru vidíme spirálovité galaxie, naše galaxie Mléčná dráha má výrazně spirálovitou strukturu. Tornáda a hurikány jsou silně rotující vzdušné víry, proudící voda tvoří vodní vír. DNA pozemských organizmů se stáčí do spirály. Na celé planetě existují symboly posvátných spirál vyrytých do kamene. Spirála představuje energii.

Energie ve spirále proudí pouze jedním směrem – podle toho, jestli je z vašeho pohledu pravotočivá, nebo levotočivá. Levotočivá spirála nasává energii ze země, pravotočivá spirála nasává energii z universa. V srbské Belici je spirála, která čerpá energii ze země. Dávní lidé byli spojení se zemí a čerpali energii ve spirálovité svatyni ze země, pod svýma nohama.

Místo, kde jsou podzemní základy geometrické svatyně jsem po dlouhém hledání našel. Na místě nerostou žádné stromy ani není obdělávané. Po obvodu kruhové stavby a spirály jsou dodnes vidět stopy po výkopech. Místní lidé nám potvrdili, že na místo dávné svatyně odnepaměti nikdo nechodí, protože je začarované, dějí se tam divné věci a je tam mnoho hadů…

Největší pokladna prehistorických uměleckých děl na světě

Kusy prehistorické keramiky a první stopy prehistorického osídlení na místě Belica, byly zaznamenány v sedmdesátých letech minulého století. Místo se dostalo do pozornosti až v roce 2002, po náhodném nálezu místního obyvatele, který si na polní cestě do zahrady všiml kamenné sochy. Poblíž byla objevena jáma spojená s kultem zimního slunovratu. V jámě bylo objeveno několik desítek kamenných figurek fantastické krásy.

Kamenné artefakty ze serpentinitu mají originální vzhled a jsou vyrobeny na výjimečné umělecké úrovni ze stěn krásných a různých barev, bohaté textury. Je zřejmé, že figurky byly věnovány kultu plodnosti, který je charakteristický pro zemědělské komunity, které uctívají svou mateřskou zemi. Postavy z Belice představují všechny fáze vzniku a vývoje lidského plodu od početí po narození.

Figurky z Belice měli stejný účel jako egyptští skarabové, svatých hardwings, symbolů vzkříšení, narození Slunce, návratu mrtvých a plodnosti. Stejně jako figurky z Belice, i scarabové byli vyrobeni z krásně opracovaného kamene, na kterém byla napsána modlitba jejího majitele. Jenže, figurky z Belice jsou o několik tisíc let starší.

Písmo na figurkách z Belice

Na figurkách byl nalezen kód z doby kamenné, připomínající Morseovu abecedu. Na soškách těhotných žen v různých fázích těhotenství, ženských a mužských pohlavních orgánech, lidských plodů ve všech stádiích vývoje, které byly nalezeny v lokalitě Belica poblíž Jagodiny, byl objeven proto-nápis starý asi 9000 let, systém čárkovaných čar, čar a teček vyrytých do kamene. Vědci tvrdí, že je lze interpretovat několika způsoby, jako lékařský kalendář, který zaznamenává cykly plodnosti, ale také jako ukázka fyziologických procesů. Pravděpodobně kvůli dlouhému nošení figurek na těle byly nápisy opotřebované a některé byly částečně nebo úplně zničeny. To vede k závěru, že byly vyryty, jakmile byla figurka vyrobena. Stejně jako dnes, pro lidi, kteří věří v amulety, je kultovní předmět úplný a efektivní pouze se záznamem magické formule nebo modlitby.

Smutný konec senzačního objevu

Archeologické výzkumy byly zastaveny v roce 2002 pro nezájem odborné veřejnosti. Žádný Evropský archeolog neměl zájem měnit dějiny a přepisovat učebnice. Přitom v Belici byly objeveny nezpochybnitelné důkazy o naší skutečné minulosti – geometrická svatyně, největší pokladna prehistorických uměleckých děl na světě a pravděpodobně i první písmo.

Hovořil jsem z mnoha místními obyvateli. Popisovali zajímavé události spojené s výzkumem v Belici. V noci odjížděla nákladní auta naložená vykopanou zeminou. Bylo jich několik desítek a vždy uplatili poslední domy za mlčení. Hlínu odváželi neznámo kam, kde ji později přesívali a hledali unikátní sošky. Sošky z Belice, vysoké 2-3 centimetry, se pak prodávali na internetu soukromým sběratelům za cenu od 7500 eur/ks.  A jejich cena stále roste …

Archeologické výzkumy byly zastaveny. Bohužel vykopávky v Belici nebudou v budoucnosti pokračovat, protože oficiální věda nemá zájem pokračovat, ani se vyjadřovat k těmto nálezům.

Poznámka

Lidé z Belice neměli nic společného s kulturou Vinča, ani s lidmi od Lepenskeho Viru. Belica prosperovala o téměř dva tisíce let dříve. Celá oblast Belica je snad nemalebnější místo, které jsem kdy navštívil. Staré podzemní geometrické svatyně jsou chráněny před chladnými větry s ohromujícím výhledem na západy Sluce, to vše nad rozlehlým údolím řeky Moravy. Měl jsem takový zvláštní pocit – zde se muselo skutečně krásně žít. Někdy se do Belice rád vrátím.

Jiří Matějka, šéfredaktor časopisu WM magazín

Pokud vám časopis WM magazín líbí, podpořte časopis předplatným →. Děkuji. Jiří Matějka.

Regenračné centrum

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář