Moje úpravy běžných roušek

Jiří Matějka, šéfredaktor časopisu WM magazín

Doplnil jsem běžné chirurgické roušky speciálními vrstvami. Podobně je možné upravit jakékoliv textilní bavlněné roušky. Domnívám se, že tato úprava zvýší účinnost běžných roušek.

Od zdravotníka: Pro všechny co šijí a vyrábí roušky. Bavlněné roušky po vyprání a přežehlení ztrácí svůj prvotní význam, proto je nutné do nich vkládat alespoň papírový filtr, utěrky apod. Jenže ty je potřeba po dvou hodinách vyměnit. Večer pak roušku vyvařit na 90 stupňů, přežehlit a opět vložit papírový filtr – pokud ho používáte. Vložky nasycené koloidem stříbra, nebo nano-stříbrné vložky, není nutné denně vyvařovat a měnit.

1. Rouška s vložkou nasycenou koloidním stříbrem

Vložka nasycená roztokem koloidního stříbra (5 ppm) má antibakteriální účinky. Nízká hodnota ppm nedráždí sliznice. Tři vložky z netkaného obkladu 30 g/m2 jsem ponořil do roztoku koloidního stříbra, nechal uschnout a pak pomocí lékařské lepící pásky připevnil na vnitřní stranu běžné roušky.


Takto upravenou roušku je možné použít na krátké cesty do obchodu, na poštu, v MHD atd… Účinnost se používáním snižuje. Obnovit vrstvu koloidního stříbra je možné namáčením, nebo můžete použít rozprašovač. Použil jsem nižší nasycenost stříbrem (5 ppm), protože vyšší koncentrace může při dýchání poškodit sliznice a zničit přirozený ochranný povlak na sliznicích.  Koloidní stříbro (5 ppm) si můžete vyrobit pomocí multifunkčního generátoru BG3 – a přístroj BG3 toho umí mnohem víc …


2. Rouška s vložkou s nano-stříbrem a zápornými ionty

Certifikovaná absorpční vložka uvolňuje záporné ionty, které udržují antibakteriální prostředí a posilují imunitní systém. Anionty se uvolňují vlhkostí při dýchání. Vložka navíc obsahuje práškové stříbro, který má antibakteriální a protizánětlivý účinek. Vložku jsem připevnil lékařskou lepící páskou na vnitřní stranu roušky.


Takto upravenou roušku je možné použít na krátké cesty do obchodu, na poštu, nebo v MHD atd… Účinnost záporných iontů se používáním snižuje, práškové stříbro zůstává. Podle potřeby lze vložku vyměnit za novou.

Tonika a vonné esence

Z bakteriologického hlediska není znám jediný případ, kdy směs bylin a vůní dokázala zabít vira chřipky, nebo agresivního mutanta nové chřipky, s názvem covid-19. Esenciální vložka v roušce zpříjemní váš dech, ale s viry nedokáže účinně bojovat.

Pokud se vám nápad libí, používejte ho, a budu rád, když podpoříte časopis WM magazín předplatným →  Děkuji.

Regenračné centrum