Kamenné koule na Slovensku – Lipovany

Jiří Matějka

Navštívil jsem a prozkoumal zajímavou lokalitu s kamennými koulemi nedaleko Lučence.

Nedaleko Lipovan, na jih od Lučence, je starý pískovcový lom s kamennými koulemi. Koule mají průměr 30-40 centimetrů. Od roku 1997 je místo „lipovanských pískovců“ označený jako naučná geologická lokalita.

Názory odborníků

„Kamenné koule jsou stmelené dolomitovým (některé křemičitým) tmelem a jsou uloženy na vodorovné ploše, která byla kdysi dnem spodně-miocénského moře (před 23-5,33 milion let?).

Koule vznikly shlukováním za současného průběhu složitějších chemických procesů v průběhu zpevňování horniny. Proces jejich vzniku však není dostatečně objasněný.“

Můj názor

Kamenné koule se nachází ve vrstvě, která je asi dva metry pod současným terénem. Koule jsou z pískovce, ze stejného materiálu, ve kterém byly objeveny. Okolní materiál podléhá přirozené erozi, ale koule ne. Koule jsou pevné a dodnes si zachovaly svůj kulatý tvar. Jak je to možné? Po tolika milion let?

Domnívám se, že moře, které omývalo tehdejší pevniny, bylo moře Panonské. Toto moře bylo starověké mělké „jezero“ ve střední Evropě. Odborníci ho datují před 10 až 1 milion let. Všimněte si prosím, s jakou lehkostí vystudovaní odborníci používají datování. Milion let sem, miliony let tam. To je naučili ve školách, kde se používá geochronologická tabulka datování, které vznikla v 18. století. Co není v tabulce, jako by neexistovalo. Přitom existují důkazy, že tato představa o vývoji planety Země je mylná, až naivní.

Uvedu nejnovější příklady: Objev zkamenělých lodí a kostry mamuta v Srbsku. Před lety bylo u kostry uvedeno datování 1 milion let, dnes průvodci uvádí 0 až 1 milion let. To znamená, že mamut žil a chodil v tomto časovém rozmezí. Podobných příkladů je mnoho a každým dnem přibývají.

Koule na jedné linii – důkaz

Na Slovensku jsou nejznámější místa, kde byly objeveny kamenné koule. Jsou to Lipovany – Brusno –Megoňky (u Čadce). Při pohledu na mapu uvidíte, že tato místa jsou na jedné linii. To je v souladu s novou teorií jejich vzniku.

„Tajemné kamenné koule jsou na celém světě. Archeoložka Dr. Stone prohlásila, že je to největší megalitická záhada našeho světa“

Vznikly kamenné kouzle přírodně, nebo jde o výrobu lidských rukou?

Jak mohly vzniknout kamenné koule?

Jsou kamenné koule přírodního původu, nebo byly vyrobeny uměle? To se dočtete v mé knize Naše fantastická minulost. V knize najdete popis všech lokalit na světě, kde byly koule objeveny. Nový pohled na jejich vznik je logický a překvapivý.

→ Naše fantastická minulost.

Naše fantastická minulost

Cesty a expedice s Novým cestovatelem z.s.

Časopis WM magazín jezdí do Visoka od roku 2006. Na popud čtenářů vznikl v roce 2015 klub přátel cestování Nový cestovatel z.s. Pořádáme cesty a expedice nejenom za historií lidstva (aktuální cesty). Na všech cestách s Novým cestovatele vás budu doprovázet – Jirka a Tom.

Pokud chcete podpořit projekt bosenských pyramid, pojeďte s námi d Bosny, nebo nás podpořte předplatným časopisu.

Děkuji a těším se na vás

Jiří Matějka, vydavatel časopisu WM magazín Skryté skutečnosti a předseda klubu Nový cestovatel z.s.; Tel: +420 777 770 609

Regenračné centrum