Působením slunečního záření se změní pro-vitamin D na vitamin D2
Jedni je celý rok nemusí, druzí je milují. Třeba jako smaženici, řízek, nebo sušené v omáčkách a polévkách.
I když jsou houby energeticky prakticky bezcenné, obsahují bílkoviny, draslík, vlákniny a nedostatkové minerály. Například selen. Nově začínají být považovány za nejlepší zdroj antioxidantu. Houby běžně obsahují vysoká množství prekurzoru vitamínu D-ergosterolu.
Vitamin D je nezbytný pro náš imunitní systém, vstřebávání vápníku pro zdravé a silné kosti i zuby. Jeho nedostatek je spojen s vyšším rizikem křivice, osteoporózy i rakoviny prostaty.
Nedávno zveřejněná studie potvrdila, že houby vystavené slunečnímu záření poskytují tolik vitaminu D jako výživové doplňky obsahující vitamin D2 a D3. Doporučuji nechat čerstvé houby 30-60 minut odpočívat na sluníčku. Výsledkem bude dramatické zvýšení zdraví prospěšného „déčka“!
Žampiony podávané jako příloha v restauracích, také nabízené v supermarketech, jsou pěstovány v tmavých místnostech. Proto jsou energeticky i vitamínově naprosto bezcenné, pokud nejsou vystaveny UV-záření.
Nedostatek vitamínu D
Nedostatkem vitaminu D trpí lidé v krajinách s malým počtem slunečních dní. Většina lidí ví, že pokožka produkuje po vystavení slunečnímu záření vitamín D. Také některé potraviny ho obsahují v malém množství. Ale věděli jste, že houby jsou schopny vytvářet vitamin D, když jsou vystaveny ultrafialovému záření? To je dobrá zpráva pro vegetariány, protože je to „veganské“ a navíc se zdrojem vitamínu D. Většina potravin obohacených „déčkem“ je živočišného původu, a to není pro ně vhodné.
Houby jsou přirozeně bohaté na pro-vitamin D. Působením slunečního záření (nebo UV světla), se změní pro-vitamin D na vitamin D2. Hřiby, které rostou v Evropě, mají obsah vitamínu D od 80 do 212 IU (MJ, mezinárodních jednotek na 100 gramů hmotnosti). 1 mcg (microgram) = 40 IU) jinde se uvádí jednotky 1 ppm = miliontina, to znamená 1 microgam = 1 ppm). IU = také MJ = mezinárodní jednotky
Žampion pěstovaný ve tmě má obsah vitaminu D 80 IU, hřib hnědý, který u nás běžně roste, přibližně 120 IU. Liška obecná obsahuje poměrně velké množství „déčka“, 212 IU. Doporučovaná minimální denní dávka vitaminu D je podle současné vyhlášky – do 50 let 200 IU, od 50 do 70 let 400 IU a nad 70 let pak 600 IU.
Odborníci však požadují, aby se denní dávka zvýšila na 1000-2000 IU pro jedince ochuzené o slunce, těhotné a kojící ženy a dospělé starší 50 let.
Vitamíny v houbách
Mohou být obyčejné houby významným a levným zdrojem vitaminu D, který vaše tělo tak nutně potřebuje? Houby jsou schopny vytvářet vitamin D2, pokud jsou vystaveny ultrafialovému záření. A nemusí to být jenom ze slunce. Sluneční záření můžete nahradit germicidní ultrafialovou lampou typu UV-C. Tento postup dodatečného ozařování je běžný u mnoha dnešních potravin. Bylo prokázáno, že nezáleží na tom, jestli vystavíte UV záření čerstvě nakrájené, nebo sušené houby.
Test časopisu WM magazín
Pro náš test jsme použili jak čerstvé, tak usušené plátky. Při konvenčním, dlouhodobém statickém ozařovaní UV lampou, dochází k prudkému nárůstu vitamínu D2, a to během několika hodin až o 800 %. Nevýhodou je, že dlouhodobým působením ultrafialového světla dochází k barevným změnám.
V roce 2006 byly prováděny testy, kdy byly houby vystaveny po dobu 5 minut konvenčnímu UV osvitu. Obsah vitaminu D se zvýšil na hodnotu 560 IU, ale testované žampiony změnily barvu do hněda. Profesor Beelman z Pensylvánie navrhl nové a velmi účinné řešení. Místo konvenčního ozařovaní použil pulsní osvit UV lampou typu C. Rychlé pulsy ultrafialového záření zvyšují hladinu vitaminu D2 v jedné porci hub prakticky z nuly na více než 100 procent doporučené denní dávky, která je 600 IU. Rychlými záblesky ultrafialového světla rychle zvýšíte vitamin D bez ztráty barvy hub. Obsah vitaminu D v takto upravených houbách vydrží při pokojové teplotě, nebo v chladničce 8 dní.
Vyzkoušejte tento postup, je to jednoduché a účinné. Tato technika obohacení hub vitamínem D může být významným přínosem pro lidské zdraví.
Jiří Matějka
Pokud vám článek líbí, podpořte časopis předplatným →. Děkuji.