Pravda o mléce

Mýtus kravského mléka

V historii existuje mnoho mýtů a postupů jak se uzdravit. Ve středověké Anglii svazovali nohy králíka kolem krku svých dětí, aby vyléčili nemoci. Lékaři tvrdili, že slina má léčivé vlastnosti, proto svým pacientům plivali do rány. V současné době je to mýtus kolem zdravotních účinků mléka. Abych byl přesnější – mýtus kolem kravského mléka. Pití mléka pro lepší zdraví je mýtus. Proč je mléko špatné pro vaše kosti?

Studie ukazují na škodlivé zdravotní účinky

Mýtus pití mléka se rozšířil do všech koutů světa. Mléko údajně podporuje růst kostí, zlepšuje celkový zdravotní stav, protože obsahuje vysoký obsah bílkovin a vápníku.

Existují vědecké studie, které ukazují na škodlivé zdravotní účinky, pokud pravidelně konzumujete mléko, nebo mléčné výrobky vyrobené z kravského mléka. Nejvíc překvapující je skutečnost, že pití kravského mléka způsobuje úbytek vápníku v kostech. Ne naopak, jak se dodnes tvrdí.

Chcete vědět, proč se tak stane? Mléko obsahuje živočišné proteiny, které okyselují pH lidského organizmu. S cílem neutralizovat okyselující účinek mléka, produkuje tělo vápník z našich kostí. Pití konzumního mléka může skutečně způsobit úbytek vápníku. Možná je to důvod, proč země s nejvyšší spotřebou mléčných výroků mají nejvyšší počet zlomenin kostí.

Amy Lanou, Ph.D, ředitel výživové medicíny vydal prohlášení: Mezi země s nejvyšším výskytem osteoporózy patří ty, kde lidé pijí nejvíc mléka a konzumují nejvíc vápníku ve stravě. Spojení mezi vyšší konzumací mléčných výrobků a zdravými kostmi je ve skutečnosti slabé, téměř neexistující.

I přesto, že kravské mléko obsahuje třikrát víc bílkovin než mateřské mléko, vytváří metabolické poruchy, které mají nepříznivý vliv na naše kosti. Složení mateřského a kravského mléka je velmi odlišné.

Ekologická aktivistka Erin Janus v pouhých pěti minutách shrnuje, co je všechno špatně na současném mléčném průmyslu. České titulky zapnete kliknutím na CC.

Kravské mléko a zlomeniny

Nové studie dokazují, že pití mléka není přínosem pro vaše kosti. Studie ukazují pravý opak: Mléčné výrobky vás neochrání proti zlomeninám. Dokonce pití mléka již od raného věku vás neochrání proti riziku zlomenin ve vyšším věku.

Vysoká spotřeba mléčných výrobku v dospívání způsobuje riziko zlomenin kyčlí ve vyšším věku! Dospívání je spojeno s rychlým růstem kostního skeletu. Na konci doby dospívání je z 95 % ukončen vývoj kostí a obsah minerálů v nich. Pokud máte dobrý genetický materiál, máte menší pravděpodobnost rizika zlomeniny ve vyšším věku. Ale pouhá genetická přednost nemusí znamenat výhru. Vysoký příjem vápníku během dospívání, nadměrné sportování a životní styl moderní doby, to vše může ohrozit vaši dobrou genetickou výbavu.

Kravské mléko a antibiotika

Situace kolem výroby kravského mléka je znepokojující. Většina krav v současné době je injektováno růstovým hormonem (rBGH). Tyto syntetické hormony se používají k umělému zvýšení dojivosti – produkci mléka. Lidé, kteří pijí mléko s rBGH si zvyšují hladinu růstového insulinu (IGF-1). Zvýšená hladina IGF-1 jsou příčinou několika druhů rakoviny.

Předseda koalice proti rakovině, Dr. Samuel Epstein potvrdil: Pití mléka s obsahem růstového hormonu zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu.  Doporučuji vynechat kravské mléko z jídelníčku a nahradit ho jinými druky přírodních alternativ.

– Dr. Dochtor –

Regenračné centrum