Zdravá místa 6 – Spišská Nová Ves a Kota zulu 664

Spišská Nová Ves, riviera Olšo a Kota zulu 664

Jiří Matějka

Lidé kdysi žili v čisté přírodě a jeskyních s vysokou koncentrací vzdušných vitamínů. než máme dnes. Pokud by se provedly potřebné úpravy navyšující záporné ionty v domech, ušetřilo by se až 30 % nákladů na zdravotnictví.   

Již několik let se zajímám o tzv. vzdušné vitamíny a měřím je. Záporné ionty jsou velkým přínosem pro vše živé. Mimo mnoho známých a zdokumentovaných příznivých účinků, posílí hlavně vaši imunitu. Koncentrace iontů se měří na 1 cm3 (i-/cm3) vzduchu který dýcháte.

Ionizace vzduchu má vliv na člověka zejména při vdechování, tedy v plicích. K přímému působení dochází také na povrchu těla, kůží. Ionty mohou působit na člověka pozitivně Ionizace vzduchu má vliv na člověka zejména při vdechování, tedy v plicích. K přímému působení dochází také na povrchu těla, kůží. Ionty mohou působit na člověka kladně, ale i nepříznivě. Je tedy velice podstatné, zdali v interiéru převládají kladné nebo záporné ionty. Vzhledem k tomu, že člověk tráví v interiéru většinu svého času, měl by být kladen důraz na správnou koncentraci záporných iontů v tomto prostředí.

, ale i nepříznivě. Je tedy velice podstatné, zdali v interiéru převládají kladné nebo záporné ionty. Vzhledem k tomu, že člověk tráví v interiéru většinu svého času, měl by být kladen důraz na správnou koncentraci záporných iontů v tomto prostředí.

Zdravé a nezdravé ionty

Záporné ionty jsou elektricky záporně nabité částice vzduchu. Představují významný prvek v působení na lidské zdraví a délku života. Záporné ionty váží na škodlivé mikroorganismy a rozkládají je. Čím více záporných iontů, tím příznivější je prostředí pro lidi, zvířata a rostliny. Pokud chcete zůstat zdraví a v pohodě, musíte se obklopit dostatečným množstvím záporných iontů.

Vzdušné ionty jsou citlivé na atmosférické změny. Například při změnách tlaku, nebo teplotě, mohou ionty unikat z atomů. Během bouřky se zvyšuje hladina lehkých záporných iontů na několik desítek tisíc jednotek na cm3.

Kromě kladných a záporných iontů se setkáváme s rozdělením na ionty lehké, střední a těžké. Lehké ionty jsou ionizované molekuly, těžké ionty vznikají absorpcí lehkých iontů na částicích prachu, kouře či dýmu. Čím více je ovzduší znečištěno (prach, polétavé částice aj.), tím více lehkých záporných iontů zaniká a mění se na střední a těžké ionty. Počet lehkých iontů je ukazatelem čistoty vzduchu. Lehké záporné ionty jsou pro zdraví velmi prospěšné, zatímco těžké ionty jsou pro zdraví škodlivé.

Již několik let se zajímám o tzv. vzdušné vitamíny a měřím je. Záporné ionty jsou velkým přínosem pro vše živé. Mimo mnoho známých a zdokumentovaných příznivých účinků, posílí hlavně vaši imunitu. Koncentrace iontů se měří na 1 cm3 (i-/cm3) vzduchu který dýcháte.

Co je zdravé místo?

Pobyt v prostředí s nízkou koncentrací záporných iontů je pro náš organizmus škodlivý. Moderní domy, byty a kanceláře jsou postaveny a vybaveny z materiálů, které odčerpávají přirozené vzdušné záporné ionty. Pro zdraví prospěšnou se považuje koncentrace záporných iontů min. 1000 i-/cm3. V kancelářích, ve školách, nebo v supermarketech, jsou hodnoty nižší než 150/cm3. U PC 90, v autě cca 150 i-/cm3 (proto za volantem usínáme).

Hodnota v domech se dnes pohybuje kolem 100-500 i-/cm3. V čisté přírodě se může jejich počet pohybovat okolo 1.000 až 2.000 i-/cm3 vzduchu. V budovách bez vhodných podmínek pro existenci iontového pole je koncentrace záporných iontů velmi nízká a je zřejmě jednou z příčin tzv. syndromu nemocných budov. Syndromem nemoci z budov jsou postiženi lidé žijící, nebo pracující v klimatizovaných budovách. Prvním příznakem bývají projevy – únava, nesoustředěnost, bolesti hlavy. Dalšími příznaky jsou obtíže respirační (dráždění nosní sliznice, dráždění ke kašli, zhoršení alergických obtíží), oční (pocit suchosti, dráždění spojivek) a kožní (suchost, podráždění kůže, alergické projevy).

Spišská Nová Ves

Spišská Nová Ves je město na Slovensku, v Košickém kraji. Žije zde přibližně 37 tisíc obyvatel a je tak 16. nejlidnatějším městem Slovenska. Město je písemně doloženo poprvé v roce 1268. Od 14. století bylo významným hornickým a řemeslnickým centrem, s největšími trhy v celém tehdejším Slovensku. Byl zde postaven kostel Nanebevzetí Panny Marie, který má nejvyšší kostelní věž na Slovensku.

Pro měření koncentrace vzdušných záporných iontů jsem zvolil náměstí, které je největší v Evropě, poblíž kostela Nanebevzetí Panny Marie. Náměstí tvoří park s historickými budovami a okružní komunikací. První měření jsem provedl poblíž komunikace a druhé v centru parku. Speciálními přístroji jsem měřil lehké (zdraví prospěšné) ionty a současně také těžké (zdraví méně prospěšné) ionty.

Poblíž veřejné komunikace byly hodnoty lehkých vzdušných iontů nižší než v centrálním parku. Snížená hodnota je způsobená pohybem aut. V současné době je doprava přes město odkloněna z důvodu opravy silnic, proto zde jezdí méně aut a hodnoty u silnice byly poměrně vysoké, než je běžné (1.020-1.740 i-/cm3). V centrálním parku byly hodnoty poměrně vysoké (7.000-9.000 i-/cm3).

Současně jsem měřil koncentraci těžkých záporných iontů, které jsou pro zdraví nepříznivé (1.300 ti-/cm3). Vzhledem k vysoké koncentraci lehkých záporných iontů je tato hodnota vcelku nepodstatná. Bude zajímavé provést měření iontů po dokončení oprav a zprovoznění komunikace přes hlavní náměstí. V současné době je pobyt v parku velkým zdravotním přínosem. Již desetiminutový pobyt na lavičce posílí vaši imunitu.

Riviera Olšo pod Kotou zulu 664

Pod pyramidálními kopci (Stožky) je rekreační areál Riviéra Olšo. V areálu je bazén napouštěný vodou z vrtu pod Kotou zulu 664. V areálu jsem měřil koncentraci vzdušných lehkých kyslíkových iontů. Hodnota byla velmi vysoká (až 46.900 i-/cm3). Doporučuji areál navštívit.

Pyramidální kopce Stožky

Nedaleko obce Markušovce jsou pyramidální kopce nazývané Stožky. Nejznámějším je kopec ve tvaru pyramidy Kota zulu 664 (více informací najdete na www.kotazulu664.sk). Ještě před třiceti lety zde fungoval závod na těžbu a zpracování rud, kde se používala rtuť. Dnes je příroda čistá, zdravá a rostou zde státem chráněné rostliny.

Po důlní činnosti se zachovalo mnoho starých štol, propadů a jeskyň. V podzemích prostorách se vyskytují velké koncentrace záporných iontů. Zjistil jsem, že ne v každém podzemí jsou zdraví prospěšné záporné ionty. Ale v některých jsou zdraví prospěšné lehké záporné ionty v takové koncentraci (víc jak 2 miliony i-/cm3, která není v Evropě příliš běžná.

Jednu z chodeb jsem měřil. Před vstupem bylo -2.380 lehkých zdravých záporných iontů / cm3 a 1.600 těžkých nezdravých záporných iontů / cm3. V interiéru bylo víc jak -2 miliony lehkých zdravých záporných iontů/cm3 a 3.200 těžkých nezdravých záporných iontů/cm3 (což je naprosto bezvýznamná koncentrace)

Výsledek měření je jednoznačný: Již desetiminutový pobyt na lavičce významně posílí vaši imunitu. Bohužel, vstup do oblasti Kota zulu 664 je zakázaný a za porušení zákazu vám hrozí vám vysoká pokuta.

Klinické studie prokázaly, že negativní ionty eliminují škodlivé viry a mikroorganizmy

Mezi pozitivní účinky pobytu v prostředí s vysokou koncentrací vzdušných záporných patří:

 • úleva od bolesti v krku, bronchiálního kašle a nevolnosti
 • úleva od blokády sinusů a zánětů
 • alergická úleva
 • migréna
 • snížení astmatických záchvatů
 • zvyšuje energii
 • zvyšuje fyzickou výdrž
 • zmírňuje bolest artritidy
 • vyrovnává krevní tlak
 • usnadňuje dýchání
 • reguluje cholesterol
 • zmírňuje zánět
 • pomáhá při nespavosti, relaxaci a meditaci
 • urychluje zotavení z poranění a chirurgického zákroku
 • zvyšuje imunitu
 • vyrovnává hodnotu Ph
 • čistá krev a lymfa
 • neutralizuje viry, bakterie, houby
 • zlepšuje funkci jater, ledvin a plic
 • zlepšuje detoxikaci těla
 • zlepšuje zhoršenou buněčnou změnu
 • pomáhá s depresí a pamětí
 • zlepšuje koncentraci
 • zlepšuje hojení ran a zaprášených očí
 • pomáhá při oteklých žilách, oparu a hemoroidech
 • zvyšuje libido (sexuální touhu)

Doporučuji co nejčastěji navštívit zdravá místa: http://www.wmmagazin.cz/category/zdrava-mista/

Pokud vám časopis líbí, podpořte časopis předplatným →

Regenračné centrum