Nasycené tuky nezpůsobují srdeční onemocnění

Kardiolog: nasycené tuky nezpůsobují srdeční onemocnění, je to mýtus

Bububu! Dejte si pozor na všechny živočišné tuky – máslo, sádlo, smetanu a „tlusté“ maso! Léta varovali před účinkem nasycených tuků na naše zdraví. Říkali, že mohou zvýšit riziko kardiovaskulárních onemocnění, infarktů a mrtvic. Avšak s nebezpečností těchto tuků zdaleka nesouhlasí všichni. Britský kardiolog Aseem Malhotra nedávno vyvolal poprask prohlášením, že veškeré strašení nasycenými tuky je fraška.

Malhotra, specialista na intervenční kardiologii registrovaný v londýnské Universitní nemocnici Croydon v článku v British Medical Journal píše: „… celá ta záležitost není tak jednoduchá, jako víra, kterou nám vštěpovali“, a že strašení škodlivostí nasycených tuků vedlo k zbytečnému léčení milionů lidí nebezpečnými statiny.

Malhotra vysvětluje:

„Nasycené tuky jsou démonizovány od Keysovy přelomové ´Studie sedmi zemí´ z roku 1970. Ta dospěla k závěru, že existuje korelace mezi výskytem srdečně cévních onemocnění a celkovou koncentrací cholesterolu, která byla úměrná energii poskytované nasycenými tuky. Ale souběžnost ještě není příčina. Radili jsme však k omezení celkového příjmu tuků na 30% denní spotřeby energie a nasycených tuků na 10 %.“

Na rozdíl od toho, co nám léta říkali, Malhotra poznamenal: „Doslova kohorty nedávných hloubkových studií žádnou významnou vazbu mezi příjmem nasycených tuků a rizikem kardiovaskulárních chorob nepodpořily. Naopak. Bylo zjištěno, že nasycený tuk má ochrannou funkci.“

Druhým nejvíce předepisovaným typem léků v USA jsou statiny. Také lékaři v Británii na statin každoročně vystaví na 60 milionů receptů. Neexistuje však žádný důkaz, že by tyto léky nějak snížily úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění. Pokles úmrtnosti na kardiovaskulární choroby by podle Malhotry mohl být spíš důsledkem omezeného kouření a dostupnosti život zachraňující akutní léčby.

Jím zdravě, přesto srdečních onemocnění přibývá

V posledních desetiletích šířené mýty o nasycených tucích a vysokém cholesterolu vedly k tomu, že více Američanů jedlo a pilo víc nízkotučných nebo až beztučných potravin a nápojů. Srdečních onemocnění však nadále přibývá, společně s obezitou. Jedna z metaanalýz dospěla k závěru, že „… neexistuje žádný významný důkaz, z něhož by vyplývalo, že stravu s nasycenými tuky lze jakkoli spojovat se zvýšeným rizikem srdečních či cévních onemocnění.“

Problém se vynořil poté, když nasycené tuky démonizovala zmíněná „studie sedmi zemí“. Mnozí lidé pak tyto tuky začali nahrazovat mnohem škodlivějšími trans- nenasycenými tuky a cukry – tedy substancemi, které prokazatelně jsou původci chorob a chatrného zdraví. Proto také Američané, i přes omezený příjem energie z podřadných nenasycených a přenesených tuků, v posledních 30 letech ztloustli.

Malhotra uzavírá, že statiny přesto jakýsi přínos mají, ne však v účinku na cholesterol. Měly, jak říká, přínos v účinku na úmrtnost, jaký se u jiných srdečních léků neprojevil. Přesto se ale mnohé problémy s těmito léky neřeší – zejména skutečnost, že mají více než 300 nepříznivých vedlejších účinků.

Podle: naturalsociety.com/heart-expert-saturated-fat-risks-myths/

Pokud vám časopis WM magazín líbí, podpořte časopis předplatným →. Děkuji. Jiří Matějka.

Regenračné centrum