Cesta za mini mamutem na Krétě

Není to zakrslý, ani mladý slon – je to dospělý mamut

Jiří Matějka

Podle paleontologů z londýnského Přírodovědného muzea nepatří fosilní pozůstatky slonovi, ale trpasličímu mamutovi, který žil ve středomoří ještě před 3000 lety. Vydal jsem se unikátní fosilie na Krétu hledat …

Nejde o nový nález, ale o nový pohled na fosilii nalezenou ve Středomoří již v roce 1904. Britští vědci, Victoria Herridge a Adrian Lister, publikovali v odborném časopisu Proceedings of the Royal Society článek, v němž uvádějí na pravou míru dlouholetý spor o tom, čeho že to pozůstatky vlastně jsou.

Mělo se zato, že zvířete o hmotnosti 300 kg, jenž patřilo k zakrslé formě savce jménem Palaeoloxodon antiquus, pravěkého slona s rovnými kly. Podobné nálezy miniaturních slonů-mamutů jsou totiž známy i z dalších středomořských ostrovů – Sicílie, Kypru a Malty.

Konkrétně v případě krétského nálezu nejde o potomka pravěkého slona, nýbrž o příslušníka rodiny mamutů. K takovému závěru dospěli vědci díky zachovalé stoličce, kterou porovnali se staršími pozůstatky tří mamutích druhů Mammuthus rumanus, M. meridionalis a M. Trogontherii. Ti všichni se, stejně jako „sloní“ druh P. Antiquus, kdysi po Evropě potulovali.

Slona z příbuznosti vyloučilo utváření stoličky. Zuby rostou tak trochu jako letokruhy na stromě. V případě slonů a mamutů se ale rozdílně tvarují a sklovina na jejich zubech vytváří specifické zřasení. Je tak originální, že u fosilních druhů slouží k jejich identifikaci. Proto také vědecká jména celé řady vyhynulých chobotnatců končí na -odon, což v překladu znamená zub. Podobnost zřasených „letokruhů“ na nalezeném zubu z Kréty s mamutími nenechala vědce na pochybách – jde o mamuta.

„My víme o nich, že tu jsou“

Před sestupem hlubokým kaňonem k pobřeží, kde byly objeveny pozůstatky mini mamutů, jsem našel kamennou desku s rytinami. Na desce je zobrazena nějaká stavba se sloupy a sedlovou střechou, kde jsou viditelné znaky. Dávný pisatel nám zřejmě zanechal vzkaz. Jaký to byl vzkaz, a dají se znaky přeložit?

Pomocí unikátního slovníku a gramatiky starých písem, který vypracoval Ing. P. Kovář, jsem se pokusil sdělení přeložit. Práce na překladu byla dlouhá, musel jsem porovnat tisíce znaků a jejich překlady s tím co je na desce z Kréty. Písmo na desce se čte zprava do leva a přeloženo do dnešního jazyka znamená: „My víme o nich (o něm), že tu oni jsou tu (byli tu)“. Možná si teď myslíte, že mám bujnou fantazii. Při překladu, po hodině práce, nemůžete ani pomyslet na nějaké fantazie. Mechanicky srovnávám znaky a zapisuji možnosti na papír. To nejzajímavější přijde až na konec. Když jsem se podíval na význam znaků a přečetl ho z obou stran, pak se mi objevil nápis, který dává smysl. A nejzajímavější je, že nápisu na desce z Kréty rozumí dodnes jen lidé slovanské národnosti.  Angličtinář ani němčinář by nápis nikdy nepřeložil.

Viděl jsem a přeložil mnoho nápisů starých tisíce let. Byl jsem osobně u překladu znaků na disku z Faistu. Hledám a překládám znaky ze severní Afriky, Itálie, nebo pocházející z Balkánu. Všechny mají jedno společné – dodnes jim rozumíme, co chtěl dávný pisatel sdělit. K práci používám originální „praslovasnký slovník“ od P. Kováře, který mi ho před lety daroval. Kdysi existovaly dva originály. První daroval P. Kovář vlastivědnému muzeu v Brně, ale tam se po dvou letech ztratil… nebo ho hodili do sběru. Druhý mám k dispozici pro svou práci.

Výprava na Krétu

Vypravil jsem se na ostrov Kréta s cílem najít místo, kde byly objeveny fosilie mini-mamuta. Na svých cestách jsem již viděl jednu kostru mini-mamuta vystavenou v soukromém muzeu na Maltě (s již neplatným popisem, že jde o sloní mládě). To byl důvod, proč mám v plánu vidět a najít dalšího, tentokrát na Krétě.  A taky mě fascinuje nijak a ničím nepodložená argumentace historiků, kteří s klidem datují objev na Krétě do období 800 tisíc až 3 tisíce let (?). To jako stovky tisíc let byla naše planeta v klidu a bez vývoje? Na Maltě uvádějí dokonce 1 milion let. Odbornému datování nelze věřit a je vymyšlené. Historici, geologové a paleontologové jsou profese, kde můžete bez studu a postihů tvrdit cokoliv.

Dlouho jsem se snažil podle staré mapy najít, kde byl krétský mini-mamut objeven. Po dlouhém pátrání a čtení studií jsem našel, kde to místo je …. více v časopise WM magazín č. 238.

V časopise WM magazín č. 238 jsem zveřejnil cestopis z našich objevů, včetně souřadnic. Možná to bude pro mnoho z vás dobrý tip na celodenní výlet na Krétě.

Časopis WM magazín č. 238 ke stažení →

Pokud vám časopis líbí, podpořte časopis předplatným →  Děkuji. J.M.

Regenračné centrum