Kamenné koule Megoňky, Klokočov a Lipovany
Kamenné koule vzrušují světovou veřejnost. První nálezy v Kostarice jsou vzpomínány snad v každém turistickém průvodci. Co však ve světové literatuře chybí, je jakákoliv zmínka o nedávných nálezech kamenných koulí na území České a Slovenské republiky! Věděli jste o tom?
První zprávy z Československého pomezí
První zpráva o nálezech kamenných koulí na Slovensku se objevila v roce 1995. Pracovníci kamenolomu v Megoňkách popisovali objev: Po každém odstřelu jsme viděli kamenné koule, některé měly průměr několik metrů. Malé si odváželi místní lidé na zahrádky. Ale mnoho, včetně té největší s průměrem pět metrů bylo zničeno dalšími odstřely. V lomu se těžil pískovec ještě v osmdesátých letech, dnes je lom opuštěn. Kamenné koule byly nalezeny na česko-slovenské hranici od Jablunkova, přes Megoňky po Klokočov.
Megoňky
Starý kamenolom leží v Turzovské vrchovině na státní hranici České a Slovenské republiky. Lokalitou Megoňky a nedalekým Klokočovem probíhá přibližně 250 metrů souvislý pás s největším výskytem kamenných koulí. Oblast Kysucka je geologicky velmi zajímavá především výskytem slepenců z různorodých exotických minerálů, které nikde jinde na Slovensku nenajdete.
Vnímavého pozorovatele upoutá množství prasklých a rozlomených objektů, pozůstatků kamenných koulí. Jedná se pravděpodobně o největší evropské naleziště kamenných koulí, srovnatelné snad jen s nálezy v Kostarice.
Nejzachovalejší kamenné koule je možné vidět ještě dnes spatřit ve stěnách lomu. Od roku 1995 zde bylo nalezeno zhruba 30 koulí s průměrem od 25 do 300 centimetrů. Mnoho z nich bylo odvezeno. Zdejší obyvatelé pamatují neúspěšný pokus o přesun největší koule autojeřábem.
Největší kamenná koule o průměru 3 metry je dosud v kamenolomu. Její těleso tvoří hrubozrnný slepenec z kamenných zrn od 2 do 4 centimetrů, zatím co povrch má jemnozrnnou úpravu. Je jakoby ideálním řezem rozdělena na dvě poloviny. V období těžebních prací byly v lomu obnažovány a odstřelovány kulovité objekty o průměru až 5 metrů. Podle geologů mohly koule vzniknout nějakým pnutím a otáčením v hornině, podle jiných se jedná o kulovitou odlučnost hornin.
Nedaleko největší koule byla nalezena další s hladkým povrchem. Její svrchlík je vysoký cca 35 cm. Průměr odhaduji přibližně na 85 centimetrů. V lomu jsou vidět jiné koule zapuštěné ve skalních stěnách, v severní části je lůžko po vypadlé kouli s odhadovaným průměrem 5 m.
Další kamennou koule s průměrem 180 centimetrů najdete nad kamenolomem. Je zapuštěná do skály a začíná silně erodovat.
Nad lomem poblíž státní hranice je kamenná koule o průměru 120 centimetrů. Horní polokoule vystavená vodě a mrazu je poškozená, spodní chráněná část s jemnozrnnou úpravou je v dobrém stavu.
Nedaleko lomu je kopec Hromová hora, který při bouřce přitahuje blesky. Tomáš Bzdilík, majitel pozemků pod horou, mě vedl hluboko do lesa, aby mi ukázal zachovalou kamennou kouli o průměru 165 centimetrů. Je téměř dokonalá s jemnozrnným povrchem připomínajícím „štukovou omítku“.
Po okolí je roztroušeno mnoho fragmentů, kdysi kamenných koulí, jejichž ojedinělé nálezy byly hlášeny také z blízkých osad Jelitova, Rakové a Kornice.
Klokočov
Lokalita Klokočov tvoří západní hranici pásu s nálezy kamenných koulí. V lokalitě jsem během prohlídky našel dvě koule u silnice. Oba exempláře sem byly dopraveny z původního místa nálezu. Další kamenné koule se nacházejí v oblasti Klokočovské skály. Struktura okolního terénu vykazuje stejné složení jako v Megoňkách; je to chaoticky promíchaná směs různých druhů exotických hornin, písků a jílu.
Lipovany
V Lipovanech, nedaleko Lučence, je zajímavá geologická lokalita. Jsou zde vidět pískové lavice a stěny, které vznikly přílivovými a odlivovými proudy plytkého subtropického moře. V byly nalezeny kamenné koule s průměrem do 30 centimetrů. Koule vznikly ve stejném období, protože jsou všechny v jedné vrstvě.
Jak vznikly kamenné koule?
Podle mínění místních obyvatel, kteří mne již pravidelně provázejí okolím, představují koule zkamenělá semena dávných rostlin. Jiní , že jde o zkamenělá vejce bájných dinosaurů. Starousedlíci tvrdí, že koule přilétly z nebes.
Záhadu zkoumali a proměřovali léčitelé a lékaři z Japonska. Tvrdí, že pobyt v jejich blízkosti za východu slunce příznivě působí na ženy, které z různých důvodů nemohou otěhotnět.
Pohled do paleontologické mapy Moravského muzea v Brně prozradí, že Megoňky a Klokočov kdysi tvořily pobřeží oceánu Tethys. Podle geologů vznikly kamenné koule otáčením horniny v mořském příboji. V celé oblasti však nejsou k nalezení žádné zkamenělé ulity ani lastury!
Chaoticky promíchané různorodé materiály na Kysucku připomínají spíš dějiště katastrofy, než mořský příboj. Jaké geologické procesy se zde odehrávaly a jak vznikly kamenné koule, zůstává stále nezodpovězenou otázkou.
Co se klimatických podmínek týče patří oblast Turzovské vrchoviny k nejdrsnějším. To urychluje rozpad kamenných koulí.
Nové souvislosti
Do lomu v Megoňkách jezdím pravidelně od roku 1998. Zjistil jsme zajímavou skutečnost. Kamenné koule jsou uloženy 1,5 až 2 metry pod současným povrchem. Z toho usuzuji, že původně ležely na vodorovné ploše, pak byly zaneseny materiálem. Horotvorné procesy je později vyzvedly s horninou do dnešního sklonu. Matriál, z kterého jsou koule vytvořeny, má objemovou hmotnost přibližně dvě tuny. Po výpočtech je hmotnost největších kamenných koulí v Megoňkách 25 až 30 tun!
Při pozorné prohlídce lokality s kamennými koulemi jsou patrné zajímavé skutečnosti, které lze shrnout do těchto bodů:
- Kamenné koule v Megoňkách leží na linii v hloubce 1,5 až 2 metry pod terénem.
- Kamenné koule mají jiné složení, než okolní hornina.
- Koule leží v hornině stejného druhu.
- Objemová hmotnost kamenných koulí je přibližně 25 až 30 tun.
- Koule původně ležely na vodorovné ploše, později byly zaneseny materiálem.
- Horotvorné procesy vyzvedly kamenné koule do dnešního sklonu.
O nálezech kamenných koulích a neznámých souvislostech, se dočtete v časopise WM magazín, který vychází měsíčně.
Jiří Matějka
Cesty a expedice s Novým cestovatelem z.s.
Časopis WM magazín jezdí do Visoka od roku 2006. Na popud čtenářů vznikl v roce 2015 klub přátel cestování Nový cestovatel z.s. Pořádáme cesty a expedice nejenom za historií lidstva (aktuální cesty). Na všech cestách s Novým cestovatele vás budu doprovázet – Jirka a Tom.
Popis stovek lokalit s objevy kamenných koulí a vysvětlení jak mohly vzniknout najdete v knize Naše fantastická minulost → knihu si můžete objednat zde
Pokud chcete podpořit projekt bosenských pyramid, pojeďte s námi d Bosny, nebo nás podpořte předplatným časopisu.
Děkuji a těším se na vás
Jiří Matějka, vydavatel časopisu WM magazín Skryté skutečnosti a předseda klubu Nový cestovatel z.s.; Tel: +420 777 770 609