Kamenné koule na Krétě

Kamenné koule Agios Georgios

Dobrý tip na výlet…

Při průzkumu východní Kréty jsem objevil u obce Agios Gorgios kamenné koule. Kolem silnice ze Sitie do Makrigialos dochází k sesuvům půdy. V jednom novém sesuvu jsem objevil kamenné koule.

Cestou do Makrigialos jsem uviděl ve strmém terénním zářezu kamenné koule. Ikdyž se blížil západ slunce a cesta na hotel byla daleká, mé rozhodnutí bylo jasné – místo prozkoumat. Kamenné koule jsou z pískovce, mají různé velikosti od 10 do 40 centimetrů. Tvarem se blíží dokonalé kouli, některé jsou deformované do oválů.

Kamenné koule u Agios Georgios jsou ukryty pod krustou šedého vápence, která je silná 10 až 30 centimetrů. Tvrdá krusta se rozbila sesuvem svahu. Kamenné koule, které jsou nejblíže vápencové krustě, mají šedé zabarvení, jakoby od kdysi tekuté vápencové plevy.

Pozice kamenných koulí

Všiml jsem si, že všechny kamenné koule jsou osazeny v jedné rovině, která kopíruje sklon svahu. Zajímavá je jejich pozice. Některé jsou ve dvojicích, někdy tři u sebe, nebo tvoří hromadu s kruhovou základnou. Hromada kamenných koulí je snad nejzajímavějším nálezem. Jakoby je někdo poskládal na sebe a kolem postavil kruh z přibližně stejně velkých kamenných koulí.

To znamená, že je lidé kdysi objevili a využili pro své účely. Tak jako dnes se dávají na zahrádky jako okrasa….

Otvory v koulích

Při podrobnějším průzkumu jsem zjistil, že některé koule mají vždy jeden malý oválný důlek. Otvor není vidět na všech, ale je možné, že může být na spodní straně. Podobné otvory jsem zaznamenal na kamenné kouli v Bosně (Zavidoviči), nebo ve slovenských Megoňkách.

Otvor do jádra koule není pouhá náhoda, protože není dodatečně vyvrtaný. Nějakým způsobem musí souviset se vznikem koule. Oválný důlek může být nová indicie pro vyřešení tajemství kamenných koulí.

O zajímavých kamenných koulích a dosud neznámých souvislostech, se dočtete v časopise WM magazín, který vychází měsíčně.

Jak mohly vzniknout kamenné koule?

Jsou kamenné koule přírodního původu, nebo byly vyrobeny uměle? To se dočtete v mé knize Naše fantastická minulost. V knize najdete popis všech lokalit na světě, kde byly koule objeveny. Nový pohled na jejich vznik je logický a překvapivý.

→ Naše fantastická minulost.

Naše fantastická minulost

Popis stovek lokalit s objevy kamenných koulí a vysvětlení jak mohly vzniknout najdete v knize Naše fantastická minulost,

Jiří Matějka

Cesty a expedice s Novým cestovatelem z.s.

Časopis WM magazín jezdí do Visoka od roku 2006. Na popud čtenářů vznikl v roce 2015 klub přátel cestování Nový cestovatel z.s. Pořádáme cesty a expedice nejenom za historií lidstva (aktuální cesty). Na všech cestách s Novým cestovatele vás budu doprovázet – Jirka a Tom.

Pokud chcete podpořit projekt bosenských pyramid, pojeďte s námi d Bosny, nebo nás podpořte předplatným časopisu.

Děkuji a těším se na vás

Jiří Matějka, vydavatel časopisu WM magazín a předseda klubu Nový cestovatel z.s.; Tel: +420 777 770 609

Regenračné centrum