Vědci varují před mobily

Znepokojivé vědecké poznatky

„Jsme ve stejné situaci, jako tomu bylo před padesáti lety s azbestem a tabákem. Buď nic neuděláme a přijmeme riziko, nebo připustíme, že se objevily určité znepokojivé vědecké poznatky,“

Další zajímavý článek má název Vědci varují před mobily. Varování před možnými negativními dopady používání mobilních telefonů na lidské zdraví podepsaly ve francouzském ne­děl­níku Le Journal du Dimanche dvě desítky vědců.

Ohroženy jsou podle nich hlavně děti do 12 let. „Jsme ve stejné situaci, jako tomu bylo před padesáti lety s azbestem a tabákem. Buď nic neuděláme a přijmeme riziko, nebo připustíme, že se objevily určité znepokojivé vědecké poznatky,“ řekl francouzský odborník na rakovinu Thierry Bouillet.

Dětem do 12 let mobily jen výjimečně

Signa­táři výzvy, kterou koordinoval psy­cholog z Pittsburské univerzity David Servan Shcreiber, doporučují dovolovat dětem do 12 let mobily jen výjimečně. Přístroj je podle nich při ko­munikaci třeba mít nejméně metr od těla, což umožní zabudovaný reproduktor nebo sa­da tzv. hands free.

Člověk by měl také nosit mobil co nej­méně při sobě a používat ho spíš k posílání zpráv SMS, než k vo­lání. Vědci z USA, Francie, Itálie a dalších zemí se shodují, že sice schá­zí přímý důkaz škodlivosti mobilů, ale že dlouhodobé vysta­vování se jejich záření nutně zvyšuje riziko rakoviny. (ČTK)

Regenračné centrum