Božská jeskyně v Srbsku

Jeskyně „Bůh ti žehnej“ pod pupkem světa Rtanj

Od roku 2015 jezdíme každé léto na bájný pupek světa Rtanj. Pupek světa se nachází v Srbsku, nedaleko města Zaječar. Každý rok navštívíme tajemný jeskynní labyrint, ale jen jednou se nám podařilo jít až do hloubky 5 kilometrů, protože nebyly zaplavené vodou.

Cesta do podzemí

Jeskyně je nedaleko bájné hory Rtanj. Podzemní chodby vedou směrem k hoře, ale dodnes nebyly celé prozkoumané. Jeskyně je na požádání přístupná jen do hloubky 500 metrů, kde jsou zpevněné cesty, osvětlení a na konci dřevěný žebřík.

Spolu s našimi přáteli jsem měl možnost postupovat chodbami až do vzdálenosti asi 5 kilometrů. Cesta byla úžasná a vzrušující. Teplota v podzemí byla 8 stupňů a voda ledová. Cestou bylo nutné přebrodit úseky zatopené vodou. Někteří měli gumáky, jiní sáčky na nohou, nebo šli na boso. Ti bez ochrany moc daleko nedošli.

V podzemních chodbách jsou překrásné krápníkové útvary, které za svitu baterek vystupovaly ze tmy. Některé úsek bylo nutné projít po kolenou, nebo se ponořit do mrazivé vody. Našli se dvě odvážné dívky, které si udělali relaxační koupel v ledové vodě přímo v jeskyni, v hloubce asi 3 kilometry od vstupu.

V jednom místě jsou černé krápníky, což je rarita. My jsme je pojmenovaly „dračí drápy“. Na konci naší cesty podzemím jsou svislé krápníky, které se nějakým způsobem ohnuly a rostou nahoru. Já se domnívám, že byly po určitý čas vystaveny proudění vzduchu, proto se ohnuly. To může být důkaz, že poměrně nedávno byly chodby průchozí až k bájné hoře Rtanj.

Na jednom místě v jeskyni není tvrdý vápenec, ale měkká hmota, na které jsou vidět podivné symboly. Na první pohled připomínají otisky hlav, postav, něco podobného jak hieroglyfické písmo. Někdy příště je budu muset prozkoumat víc.

Vzdušné vitamíny a prospěšná radioaktivita

Cestou jsem měřil koncentraci vzdušných záporných iontů a úroveň radioaktivity. V božské jeskyni (jak ji nazývám) je vysoká hodnota prospěšných iontů, asi 90.000 záporných iontů / cm3 vzduchu. To je velmi vysoká hodnota a již jen desetiminutový pobyt v takovém prostředí je velkým přínosem pro lidský organismus.

Speciálním přístrojem jsem měřil radioaktivitu v podzemí. Hodnoty jsou kolem 1 objemových jednotek (norma je 0,18). Pobyt v takovém prostředí rychle regeneruje unavený organismus. Aby vám radiace uškodila, museli byste tam pobývat 365 dní v roce každý den. Po náročném výstupu až na samotný vrchol bájné hory Rtanj se jezdíme regenerovat do božské jeskyně. A funguje to. Na Slovensku jsou také léčivé radioaktivní termály, nebo ne!

V podzemí božské jeskyně bylo docela chladno. Náhodu jsem objevil nedaleké termály s vodou horkou 42 stupňů. Když prší a vyjdete z podzemí jsou tyto termály dobrá volba. Zde se oficiálně léčí syndrom vyhoření a nadměrná aktivita ADHD.

Pokračování příště: tří patrová jeskyně a vysokým obsahem záporných iontů (až 200.000) v Srbsku.

Jiří Matějka

Pojeďte s námi. Nové cesty a expedice najdete zde. Pro informace a objednávky pište, nebo volejte: info@novycestovatel.cz, Tel: +420 777 770 609 (608)

Těšíme se na vás.

Jiří Matějka a Tomáš

Regenračné centrum