Kamenné koule Megoňky – zajímavý nález

Kamenné koule Kysucko – Slovensko

 

Jedno z nejvýznamnějších nalezišť kamenných koulí se nachází nedaleko slovenské obce Megoňky. Největší z nich, o průměru téměř tři metry je doposud ve starém lomu. Mnoho dalších je „rozeseto“ v okolí, spousty kulovitých fragmentů vyčnívá ze strmého svahu nad lomem. Na první pohled je patrné, že celá oblast je plná kamenných koulí, jen je vykopat.

WM magazín se věnuje výzkumu kamenných koulí již několik let. Na svých stránkách představuje obdobné nálezy z celého světa, upozornil jsem také na novou lokalitu u Olšan v ČR.

Zastupitelé Čadce vybudovali v lomu infocentrum a naučné cestičky ke koulím. Při odkopávání terénu pro pěšinu byly obnaženy rozměrné pozůstatky kdysi velkých koulí.

Na konci léta jsem navštívil starý lom v Megoňkách. Na zbudované pěšině mě upoutal pravidelný kámen. Vyčníval ze země, měl tvar obdélníku a připomínal kamenný překlad. Pokoušel jsem se ho odkopat, ale bez úspěchu. Nad terén vyčnívala pouze jeho malá část, zbytek byl zřejmě zapuštěn hluboko v zemi.

V průzkumu nebylo možné ten den již pokračovat. Pokud se jedná skutečně o uměle vyrobený kamenný profil (překlad), pak by tento nález získal zcela mimořádnou hodnotu. Na tomto místě se údajně žádná historická stavba nevyskytovala, ani není odborníky popsána.

Tímto jste dostali zajímavý tip na výlet. A pokud se vám podaří kámen odkopat, nebo najít podobné, napište nám do redakce. Je možné, že objevíme společně další neznámý kousek historie a poodhalíme tajemství vzniku kamenných koulí.

Pokud vám časopis WM magazín líbí, podpořte časopis předplatným →. Děkuji. Jiří Matějka.

Regenračné centrum