Vzdušné vitamíny v Česko-slovenském podzemí – I.
Jiří Matějka
Dva roky měřím tzv. „vzdušné vitamíny“ v Česko-slovenském podzemí. Dnes uvidíte výsledky měření ze dvou jeskyní v Česku. Již desetiminutový pobyt v takovém prostředí je velkým zdravotním přínosem pro lidský organizmus.
Záporné ionty jsou ve vzduchu, který dýcháme, stejně jako v našem těle. Záporné ionty neutralizují volné radikály, podporují metabolismus buněk a zlepšují imunitní systém. Kromě toho, že čistí krev, udržují rovnováhu autonomního nervového systému, podporují také hluboký spánek a zdravé trávení. Negativní ionty chrání tělo a mozek před škodlivými vlivy životního prostředí, jako jsou například elektromagnetická pole.
Pokud chcete zůstat zdraví a v pohodě, musíte se obklopit dostatečným množstvím záporných iontů.
Nový seriál časopisu WM magazín
Ionty jsou neviditelné částice, které jsou buď kladně, nebo záporně nabité. Obecně řečeno, kladné ionty jsou škodlivé pro lidské tělo, zatímco záporné ionty jsou prospěšné. Proto jsem je nazval vzdušné vitamíny. Poměr záporných a kladných iontů je velmi důležitý, protože záporné ionty jsou schopny neutralizovat škodlivé účinky kladných iontů.
V tabulce jsou hodnoty záporných a kladných iontů z prostředí, ve kterém se běžně pohybujete. Sami vidíte, že to není žádná sláva, spíš naopak. Nezbývá nic jiného než chodit do čisté přírody, nebo do jeskyní s vysokou koncentrací vzdušných záporných iontů. Již desetiminutový pobyt v takovém prostředí je velkým přínosem pro lidský organizmus. Ale kde je najít? Pozor, ne v každé jeskyni existují záporné ionty. V našem novém seriálu vám ukážeme, kde je hledat.
Dva roky měřím „vzdušné vitamíny“ v Česko-slovenském podzemí. Dnes uvidíte výsledky měření ze dvou jeskyní v Česku. Tyto dvě jeskyně blízko sebe v Česku jsou veřejně přístupné, bez vstupného.
Supí jeskyně (49.3064311N, 16.6870522E)
Koncentrace vzdušných vitamínů: cca 1 milion záporných iontů/cm3.
K jeskyni se dostanete z parkoviště u Staré hutě u Josefova. Přes potok po modré turistické značce, po pár metrech odbočíte po žluté značce. Tato trasa je neudržovaná, lesní pěšina vede kolem Ruského kříže až k Supí jeskyni (nazývá se také Partizánská). Nevelký prostor využívají trempové, proto je cítit kouřem. Před vchodem je hodnota záporných iontů 4.000, postupně se zvyšuje v zadní části až na 1 milion.
Jeskyně nad Švýcárnou (49.3025150N, 16.6781197E)
Koncentrace vzdušných vitamínů: 37.300–50.000 záporných iontů/cm3.
K jeskyni se dostanete po modře značené turistické značce, nebo zkratkou od Supí jeskyně. Původní vstup do krápníkové jeskyně dlouhé 110 metrů je dnes uzavřen mříží. Na obou stranách existují menší otvory (tzv. plazivky), kam je možné vstoupit. Pravý vstup končí závalem, levý vede do krápníkové jeskyně. Je nutné se pár metrů plazit, ale v období dešťů zde bývá bláto a voda. Do jeskyně vpravo je možné vlézt po suchu v podřepu, zde jsem naměřil vysokou koncentraci: 37.300–50.000 záporných iontů/cm3.
V dalších číslech časopisu WM magazín Skryté skutečnosti zveřejním jiné jeskyně a podzemí, kde jsem prováděl měření vzdušných vitamínů. Určitě se máte na co těšit, měřil jsem také v nejznámějších jeskyních…
Tento článek je možné kopírovat pouze s uvedením zdroje: Časopis WM magazín, www.wmmagazion.cz. Děkuji.