Historické dlažby a terasy

Dlažba v Kroměříži je z 13. století. Dlažby a terasy na pyramidě Měsíce v Bosně jsou staré 29.000 let.

Dlažba v Kroměříži je z 13. století. Dlažby a terasy na pyramidě Měsíce v Bosně jsou staré 29.000 let. Obě dlažby jsou dílem lidských rukou.

Dlažby v Kroměříži

Město Kroměříž, ležící na řece Moravě, je nazýváno Hanácké Athény. Ve středověku zde byl brod přes řeku Moravu a křižovatka Jantarové a Solné stezky (jež byla pokračováním slavné Hedvábné stezky). První písemná zpráva o Kroměříži pochází z roku 1110. Na arabské mapě, známé jako Tabula Rogeriana, Roku 1207 potvrdil Přemysl Otakar I. olomouckému biskupovi Robertovi držbu vsi Kroměříže.

Z těchto čas se dochovalo mnoho památek, například zbytky kamenné dlažby na náměstí.

Dlažby ve Visoko

V bosenském Visoko existují pyramidy. Nejznámější je pyramida Slunce a pyramida Měsíce, na které byly objeveny vydlážděné terasy a chodníky. Odborná analýza potvrdila, že dlažby nejsou přírodního původu.

Zapomenutá technologie

Nejstarší stavby na naší planetě byly postaveny bez použití moderního cementu. Cement je novodobý produkt vznikající v pecích za vysokých teplot. Cement se používá pro výrobu betonů, z kterých jsou postaveny domy, hráze, nebo vyrobeny dlažby. Moderní beton má krátkodobou životnost.

Nejstarší stavby na naší planetě jsou dodnes dokonalé, pokud je nezničilo zemětřesení, rozebrání, nebo přestavba dobyvateli a církví na počátku našeho letopočtu. Jakým způsobem dokázaly nejstarší civilizace a národy vyrobit odolné bloky a terasy nikdo neví. Nejstarší stopy dávné technologie můžete vidět například v Bosně.

Stále nevěříte? Pojeďte se mnou do Bosny: Těším se na vás. Jiří Matějka. http://www.novycestovatel.cz/aktualni-cesty/

Regenračné centrum