Pyramida Pálava a Panonské moře

Pyramida Pálava a moře

Když se podíváme na archeologické vykopávky v karpatském oblouku, zjistíme zajímavý fakt. Nejstarší civilizace po sobě nezanechaly žádnou stopu v nížině. Vždy žili na pahorcích, a v každé době vždycky přesně ve stejné nadmořské výšce. Starší vykopávky jsou všude výš, než ty mladší.

Civilizace v Dolních Věstonicích žila na úrovni 190 metrů. V Srbsku, v západním Rumunsku a v Bosně dostaneme přesně stejná čísla pro stejná období. Jako kdyby ti „údajní lovci mamutů“ měli nějakou obrovskou vodováhu. Ale oni ji měli – žili na břehu obrovského moře.

Toto moře postupně vysychalo, až na začátku našeho letopočtu zmizelo téměř úplně. Dunaj změnil směr toku,  prorazil si cestu skalami a celá Panonská nížina vyschla. Jenom bahnitá loužička jménem Balaton zůstala z obrovského „okeánu“, jak mu říkali Řekové, který ještě v historické době pokrýval půl Maďarska, kus Rumunska a Bosny. To bylo pouhých 500 let před nástupem křesťanství. A dnešní historikové začali vycházet z představy, že mapa Evropy je stejná, kam lidská paměť sahá. To je velký omyl.

Velká pyramida Pálava byla nad vodou

Kopec Velká Slunečná dnes na první pohled připomíná stupňovité pyramidy v Peru. Jak jsem zjistil, terasy na Velké Slunečné byly zhotoveny v šedesátých letech minulého století Dominikem Peckou. Proč vynaložil takové úsilí, přemístil ve svém volném čase, po dobu víc jak tří let, víc jak 500.000 tun materiálu? To je úctyhodný výkon na jednoho člověka s jedním buldozerem „Stalincem“. Dokonalé terasy Velké pyramidy Pálava jsou dílem jednoho člověka, který všechen svůj volný čas věnoval na uskutečnění své nadčasové vize.  Původní tvar kopce bez teras je vidět na historickém snímku.

Legendy a město na břehu močálu

Původní osídlení bylo na návrší pod Velkou Slunečnou, Jánskou horou a Liščím kopcem. Toto místo bylo zvoleno především z bezpečnostních důvodů. Předpolí sídliště bylo močálovité. Močály a bahno byly pozůstatky vysychajícího Panonského moře. V 10. století vše zničili a vypálili Maďaři. Dnes je Pálava místem bez vody.

Staré legendy vyprávějí o kopci, kde rostly léčivé byliny, a kam chodili lidé ze širokého okolí. Kopec byl již v tu dobu známý a uctívaný. Kultovní kopec Velká Slunečná 283 m. n. m.), včetně starého města a Dunajovického oblouku, byl nad hladinou Pannonského moře, které dosahovalo výšky 190 metrů. Historie Velké pyramidy Pálava se tímto faktem stává mnohem zajímavější.

Celý článek najdete v letním dvojčísle WM magazín 233/234, které vyjde koncem června 2021.

Na pyramidě Pálava pořádám pravidelná setkání, kde se dozvíte vše o historii vzniku pyramidy. → www.pyramidapalava.cz

Jiří Matějka

Pokud vám časopis líbí, podpořte časopis předplatným →

Regenračné centrum