Doplnil jsem běžné roušky speciální filtrační vrstvou H 10 s 99,97 % účinností proti virům a bakteriím, která se používá např. na operačních sálech, nebo sterilizačních místnostech.
Filtrace třídy H 10 dle EN 1822 (ČSN EN 1822) – je absolutní filtr pro vysoce účinnou filtraci vzduchu. Použití pro operační sály, sterilizační prostory, laboratoře, chemický, farmaceutický a potravinářský průmysl (testované v Německu, IUTA, zkušebna TÜV).
Pode zprávy o posouzení mikrobiologického rizika, kterou vydala Světová zdravotnická organizace (WHO)… jsou viry ptačí chřipky, viry lidské chřipky, bakterie Legionela, viry hepatitidy a koronavirus Sars, větší jak 20 nanometrů (0, 00002 mm). Velikost viru, který způsobuje nemoc COVID-19, je zhruba 80 až 150 nanometrů, podle toho, jak moc je virus obalem dalšími látkami po vypaření vody z kapénky.
Dnes uvidíte, jak ho můžete použít do běžných roušek (vyzkoušel Jiří Matějka – šéfredaktor časopisu WM magazín). Použitý filtr dokáže zachytávat částice do 20 nanometrů. a také se používá v některých čističkách vzduchu a vysavačích pro alergiky.
Příprava a vložení filtru
Použil jsem filtr třídy H 10, vhodný pro alergiky (zachycuje viry do 20 nanometrů…). Budete potřebovat lékařskou lepicí pásku a nůžky.
Nastřihejte dvouvrstvou filtrační látku podle rozměrů vaší roušky.
Připravenou filtrační vložku vložte do roušky. Vložku si můžete upevnit průhlednou lékařskou lepící páskou. Důležité je nezaměnit strany filtrační vložky.
Takto upravenou roušku je možné použít na cesty do obchodu, na poštu, v MHD, při práci atd… Účinnost se častým používáním snižuje, stejně jako u uhlíkových filtrů v maskách FFp3. Filtrační vložku je možné desinfikovat ve vroucí vodě, ale domnívám se, že tím snížíte o pár procent její účinnost (neověřeno zatím). Nejlepším řešením je ustřihnout si novou vložku.
Podle nových zpráv z Itálie se vir šíří vzduchem a samozřejmě blízkým kontaktem s nakaženou osobou. Když fouká vítr, zavřete okna a nechoďte ven:). Další zajímavost je také z Itálie, kde poprvé tento vir zaznamenali již na podzim 2019, ale nikdo nevěděl co to může být. Stejný případ na našem území, z listopadu 2019, mi dnes sdělil lékař ze Zlínského kraje. No – teď nevím, co si o nové celosvětové pandemii mám skutečně myslet ???
Doufám, že vám tento můj návod pomůže.
Jiří Matějka, šéfredaktor časopisu WM magazín
Pokud se vám nápad libí, používejte ho, a budu rád, když podpoříte časopis WM magazín předplatným → Děkuji.
Je mnoho dotazů – z tohoto jsem vložky vyrobil:)