Klimatické změny a vzdušné vitamíny v Evině jeskyni
Jiří Matějka, 22.7.2022
Od roku 2018 pravidelně měřím „vzdušné vitamíny“ v Evině jeskyni. Po celou dobu je koncentrace lehkých vzdušných záporných iontů vysoká a stabilní, ať je podzim, zima, jaro nebo léto. Jeskyně (od 19. století se jmenuje Jáchymka) je třípatrová a vysoké hodnoty jsou pouze na jednom místě.
Letošní léto je obzvlášť suché a horké. Tam kde není žádná vlhkost, nejsou ani záporné ionty. Teplota v lesích byla 34 °C a vlhkost vzduchu 38 %. To jsou pro mnohé téměř „vražedné“ hodnoty, vody v potocích a řekách ubývají, přírodní studánky zpomalují výtok, hrozí požáry. Proto jsem se rozhodl v tento čas zjistit, jaká je koncentrace vzdušných iontů v Evině jeskyni (to je starý původní název jeskyně nedaleko Býčí skály v Moravském krasu).
Měření iontů u pramene
Nedaleko Eviny jeskyně vyvěrají dva prameny. Běžně je prostředí kolem pramene bohaté na vzdušné ionty, až 50.000 i-/cm3. Tato hodnota představuje počet záporných iontů na 1 centimetr krychlový vzduchu, který dýcháme. Dnes byla hodnota velmi nízká 1.080 i-/cm3, taky proud pramenité vody viditelně zeslábl. Pramen najdete naproti Staré huti u Adamova. Víc o prospěšných záporných iontech se dozvíte zde → Co jsou záporné ionty.
Měření iontů v lese u Eviny jeskyně
Od pramene vede modře značená turistická cesta k Evině jeskyni. V lese je sucho a cesta je prašná. Na několika místech jsem měřil vzdušné záporné ionty. Výsledek měření byl téměř děsivě nízký 580 i-/cm3, jindy bývá v lese o tisíc iontů víc. Na nízké hodnoty má vliv dlouhotrvající vysoká teplota vzduchu a malá vlhkost vzduchu.
Měření iontů v Evině jeskyni
S obavami jsem vstoupil do jeskyně. Evina jeskyně je veřejně přístupná a může ji navštívit kdokoliv a kdykoliv. Po vstupu na dolní terasy jsem ucítil suchý vzduch, stejný pocit byl v chodbě a ve Světelném dómu. V těchto místech byla koncentrace lehkých iontů téměř nulová.
Jako poslední jsem navštívil horní terasy, kde vždy byla stabilně vysoká koncentrace. Dnešní měření nezklamalo, koncentrace lehkých záporných iontů na horních terasách byla vyšší jak 2.000.000 i-/cm3. Teplota v jeskyni je cca 17 °C a vlhkost vzduchu 78 %. Takové hodnoty jsou velkým zdravotním přínosem pro vše živé. Již desetiminutový pobyt v iontovém takovém prostředí je velkým přínosem pro lidský organizmus.
Zdravotní výhody záporných iontů
Asi hodinu jsem seděl na kameni ve tmě na horní terase Eviny jeskyně a nasával vzdušné záporné ionty. Za léta měření v různých podzemích a energetických místech poznám, kde ionty jsou a kde ne. Iontové prostředí nemá vůni, ale tělo samo pozná, kde je. Cítím velké uvolnění a příliv energie. Já tomu říkám – jdu si dobíjet energii jako baterky duracelky v jedné reklamě. Ztuhlost končetin odchází, mysl se rozjasňuje, vidím snad i ve tmě a cítím, jak se vytahují vrásky na tváři. Snad je to tím, že se stále usmívám? Doporučuji vyfotit tvář před vstupem a pak po výstupu z jeskyně = funguje to a vydrží to cca 48 hodin:)
Pobyt v prostředí s tak vysokou koncentrací přírodních záporných iontů by neměl trvat vice jak 45 minut. Ionty umí spustit rychlou regeneraci postižených míst v organizmu. Je to fakt, který je lékařům známý a dokazují to svědectví mnoha z vás, kteří se mnou taková místa navštěvují. → Zdravotní výhody záporných iontů
Evina jeskyně v Moravském krasu je evropský unikát. Je volně a snadno přístupná pro všechny. Podobné místo s vysokou koncentrací vzdušných vitamínů bylo na Slovensku u Spišské nové vsi – iontový tunel pod kotou zulu 664. Dnes je tunel uzavřený se zákazem vstupu. Tři roky jsem tam jezdil každý měsíc měřit a vysvětlovat lidem co jsou záporné ionty. Proto jsem rád, že na Moravě máme podobný evropský unikát volně přístupný.
Doporučuji navštívit Evinu jeskyni pro relaxaci a posílení imunitního systému, a pobýt v ní alespoň 30 minut. Budete překvapení, co záporné ionty umí. Doma máte maximálně 100–300 i-/cm3.
V Evině jeskyni pořádám veřejná setkání. Termíny se včas dozvíte v časopisu WM magazín, nebo na Nový cestovatel.cz
Více o měření v jeskyních v Česku a na Slovensku najdete zde → Vzdušné vitamíny v Česko-slovenském podzemí
Pokud vám časopis WM magazín líbí, podpořte časopis předplatným →. Děkuji. Jiří Matějka.