Kamenné koule ve Skotsku

Ve Skotsku byly nalezeny záhadné, pět tisíc let staré, kamenné koule.

Ve vícekomorové hrobce na Orknejích ve Skotsku našla skupina archeologů dvě záhadné naleštěné koule, jejichž stáří se odhaduje na více než pět tisíc let, oznámil deník The Daily Mail.

Tyto dvě kamenné koule objevili odborníci na University of Central Lancashire a National Museums Scotland na jižním cípu poloostrova Tresness. Přibližně míli severně od megalitické stavby v Cata Sand tým objevil také pozůstatky neolitického osídlení pocházejícího ze stejné doby.

„Je to velmi zajímavý nález,“ tvrdí tým archeologů

Obě koule mají v průměru asi pět centimetrů, jsou velké jako kriketový míč. Odborníci podotkli, že jedna z nich má ideální sférický tvar a krásnou úpravu.

Zatím není jasné, k čemu tyto výrobky sloužily. Odborníci předpokládají, že by se mohly používat jako zbraně, rituální předměty, nebo se využívaly při zpracování kůže či dokonce pro přemístění stavebních bloků.

Celkem bylo na Orknejích nalezeno asi 20 podobných koulí z doby neolitu, každou z nich vědci považují za „úžasný nález“.

Kromě koulí našli vědci při vykopávkách také ostatky lidí a zvířat, keramiku a různé kamenné artefakty, mj. nože, kladiva, pokličky na hrnce a hroty šípů.

Vedle nálezů z mladší doby kamenné vědci odkryli také mohylu z doby bronzové (umělá hromada kamenů, na obrázku), o které se věří, že souvisí s obdobným věkem nebo kamennou rakví, která byla na místě dříve objevena zpět v roce 2019

Letos plánují archeologové pokračovat ve výzkumu obsahu komor této hrobky a pokusí se zjistit, jak byla zařízena.

https://www.dailymail.co.uk/sciencetech

Budeme rádi, když nás podpoříte zakoupením předplatného časopisu WM magazín, nebo jakoukoliv částkou na účet 27-6258700247/0100, případně PayPal: jirimatejka@wmmagazin.cz. Děkuji. Jiří Matějka.

Regenračné centrum