Tonga: obrovské množství vody zvýší teplotu na Zemi

Sopka Tonga zvyšuje teplotu na Zemi

Erupce sopky Tonga vynesla do atmosféry velké množství vody, která může oteplit celou planetu. Lednová masivní erupce podmořské sopky Tonga byla nejsilnější v tomto století. Do atmosféry vyvrhla obrovské množství vodní páry.

Erupce podmořské sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai v jižním Pacifiku vynesla do vzduchu velké množství vody v podobě vodní páry. Odpovídá to asi 10 % jejího celkového množství v atmosféře a zůstane v ní mnoho dalších let. Podle odborníků to pravděpodobně ovlivní klimatické poměry na Zemi.

K erupci došlo 15. ledna letošního roku. Sopka je široká asi 12 km a její kaldera leží asi 500 m pod mořem. Už den předtím bylo nad vulkánem vidět asi 5 km oblak vodní páry a popela. Byl to začátek samotného mohutného výbuchu. Sopka při něm vyvrhla do atmosféry popel, plyny a vodní páru až do výše 35 km.

Obrovské množství vody zvýší teplotu na Zemi

Velké sopečné výbuchy v minulosti ovlivňovaly klima, ale většinou teploty snižovaly. Do stratosféry totiž vyvrhly aerosoly, které rozptylují světlo, a ty pak fungovaly jako jakási clona vůči slunečním paprskům.

V případy Tongy se ale do atmosféry nedostalo tolik popela, naopak velké množství vodní páry. Voda teplo zachycuje, a proto pára patří k dalším skleníkovým plynům, které oteplují klima.

Obvykle pak trvá minimálně 2 až 3 roky, než se vodní aerosol z atmosféry dostane. Vodě z tohoto výbuchu to ale může trvat i 5 až 10 let. Výbuch rovněž narušil koloběh vody ve stratosféře. V této vrstvě se nachází nejvíc ozonu….

Celý článek najdete v časopise WM magazín č. 248

WM magazín č. 248

Jiří Matějka

Co se odehrálo na evropské pevnině kolem roku 500–620 n. l. se dočtete v časopise WM magazín č. 248, které vyjde začátkem září → předplatné

Pokud vám časopis WM magazín líbí, podpořte časopis předplatným →. Děkuji. Jiří Matějka.

Regenračné centrum