Moje (ne) Iontová cesta

Moje (ne) Iontová cesta

Je překvapivé, do jaké míry mohou vzdušné záporné ionty prospět našemu zdraví. Měřil jsem ionty na cestě hromadnou dopravou z Ostravy do Otrokovic. Pokud chcete zůstat dlouho zdraví a v pohodě, musíte se obklopit dostatečným množstvím záporných iontů, min 1.000 i-/cm3.

Zdravotní výhody záporných iontů

Záporné ionty jsou ve vzduchu, který dýcháme, stejně jako v našem těle. Záporné ionty neutralizují volné radikály, podporují metabolismus buněk a zlepšují imunitní systém. Kromě toho, že čistí krev, udržují rovnováhu autonomního nervového systému, podporují také hluboký spánek a zdravé trávení. Záporné ionty chrání tělo a mozek před škodlivými vlivy životního prostředí. Pobyt v prostředí s nízkou koncentrací záporných iontů je pro nás škodlivý.

Z Ostravy do Kvasic

V létě jsem cestoval hromadnou dopravou z Ostravy do Otrokovic. Domů mě vezl vlak s klimatizací, vlak bez klimatizace a autobus. Cestou jsem měřil vzdušné záporné ionty v lázeňském areálu, na nádraží, v dopravních prostředcích a pak doma na zahradě. Zde jsou výsledky celodenního měření.

Jeden lázeňský areál u Ostravy

  • Před lázněmi – 510 i-/cm3
  • Na parkovišti před lázněmi – 0,06 i-/cm3
  • Les u lázní – 1.020 i-/cm3

Ionty jsem měřil také uvnitř lázeňského areálu, ale výsledky nelze zveřejnit z důvodu změny majitele. Lázeňský komplex má zájem koupit arabská společnost.

Nádraží v Ostravě

  • Před nádražím – 480 i-/cm3
  • U fontány před nádražím – 1.660 i-/cm3

 Před vlakovým nádražím je nová vodní plocha s fontánami. Tryskající voda vytváří zdravé vzdušné záporné ionty, což potvrdilo mé měření. Musím poděkovat projektantovi za skvělý počin, ale domnívám se, že chtěl jen ovlažit vyprahlou zástavbu nádraží a na zdravé ionty nemyslel. Umělé vodopády a fontány můžou zvýšit koncentraci vzdušných záporných iontů, avšak je nutné znát zásadní podmínky, jako je velikost, tříštění a sklon proudící vody. Před nádražím v Ostravě se to projektantovi náhodou povedlo.

Problém je, že tak velkou fontánu si nikdo u domu nepostaví. Existuje řešení jak na to. Univerzální návrh na zahradní iontový vodopád najdete v některém dalším čísle časopisu WM magazín. Plánuji vybudovat vzorový typ takového vodopádu u nás v redakci.

Cesta vlakem s klimatizací

  • Kupé ve vlaku – 0,08 i-/cm3
  • Sedadla ve vlaku – 0,03 i-/cm3

Vzduch proudící přes klimatizaci je ovlivněný technickým vybavením. Potrubní rozvody, vrtule, motory a mřížky mění polaritu elektrického náboje. Z klimatizačních a rekuperačních jednotek proudí vzduch, který obsahuje škodlivé kladné ionty. Sedala ve vlaku, stěny, podlaha a strop obsahují syntetický materiál, který spolehlivě zničí (vybíjí) prospěšné záporné ionty. Proto ve vlacích s klimatizací nemůžou být žádné prospěšné ionty. Stejné pravidlo platí i v prostorách kde bydlíte a pracujete.

Pokud chcete zůstat dlouho zdraví a v pohodě, musíte se obklopit dostatečným množstvím záporných iontů, min 1.000 i-/cm3.

Cesta vlakem bez klimatizace

  • Na sedadlech pro cestující – 280 i-/cm3

Ve vlaku nebyla klimatizace, větralo se pouze otevřeným oknem. Ikdyž byla sedala a vše kolem z umělých materiálů, přesto jsem naměřil pár stovek prospěšných vzdušných ionů. Může za to přirozené větrání. Přirozené větrání místností, ve vašem domě a budov kde pracujete, je velmi důležité a nutné pro udržení celkové zdravotní pohody.

Cesta autobusem s klimatizací

  • Interiér autobusu – 0,04 i-/cm3

Dnes je v každém autě, letadle, vlaku, nebo autobusu klimatizace. Zvykli jsme si na pohodlí. Jenže, z klimatizace proudí vzduch, který obsahuje škodlivé kladné ionty. Proto za volantem často usínáte, v práci ztrácíte pozornost, v učebnách již po dvaceti minutách nevnímáte, co vám přednášející říká.

Zahrada u rodinného domu

  • Na zahradě u domu – 1.200 i-/cm3

Po příjezdu domů jsem změřil vzdušné záporné ionty na mé zahradě. Naměřená hodnota je poměrně vysoká, běžně se zde pohybuje nad 1.000 i-/cm3. Zatím se cítím zdravě, ikdyž jsem celý den strávil v prostředí s velmi nízkou koncentrací iontů, ale jeden den mě přece nezabije.

Přehled koncentrací vzdušných lehkých záporných iontů na různých místech

Důležitě je žít a pracovat v prostředí s co nejvyšší koncentrací vzdušných záporných iontů. Pokud chcete zůstat dlouho zdraví a v pohodě, musíte se obklopit dostatečným množstvím záporných iontů, min 1.000 i-/cm3 a víc. Řešení, jak na to, existuje.

Jiří Matějka

Více i iontech v domech: www.iontovydum.info

Pokud vám časopis WM magazín líbí, podpořte časopis předplatným →. Děkuji. Jiří Matějka.

Regenračné centrum