Stropy a stěny bez sazí
Jiří Matějka
Jaký druh světla používali kameníci v egyptských hrobkách, nebo dávní jeskynní umělci, které nezanechalo na stěnách stopy od sazí?
Předpokládá se, že jeskynní malíři používali pochodně, ale například v jeskyni Altamira nebyly nalezeny žádné stopy po sazích. Ani v egyptských hrobkách nejsou černé stropy. Jedna z teorií předpokládá, že venkovní světlo bylo do hrobek přiváděno soustavou vyleštěných bronzových či zlatých plátů. Pokusy se zjistilo, že mnohokrát odrážený tok světla je v hrobce natolik slabý, že by byl pro práci kameníků k ničemu.
Další alternativní teorie tvrdí, že Egypťané měli elektrické žárovky. Má to dokazovat jeden reliéf, na kterém je zobrazena „trubicová žárovka“. Zatím však nebyl provedený žádný pokus ani podáno vysvětlení, jak mohli Egypťané elektřinu vyrábět.
Výroba „světla“ bez sazí mohla být snadná
Když zapálíte v místnosti voskovou svíčku, petrolej, asfalt, smůlu ze stromů, nebo ropný maz, vznikají na stěnách a stropech černé šmouhy od sazí. Podobné materiály se daly běžně najít a používat. Přesto nebyly nalezeny v Egyptských hrobkách ani v jeskyni Altamira, žádné stopy po sazích.
Na stěnách jeskyně Altamira jsou zobrazeni býci, jako zdroj potravy. Býci byli chováni a uctívání v Egyptě, v řeckém Knossu, dodnes je v Indii uctívaná posvátná kráva. Nedaleko pyramidy v Sakkáře bylo objeveno Serapeum s pohřebištěm býků.
Jde to i bez elektřiny a vyleštěných bronzových plátů
Zde je návod, jak si vyrobíte světlo bez sazí a přitom se dobře najíte:
- U řezníka si kupte hovězí morkové kosti, nebo zabijte vlastní krávu.
- Nasekejte morkové kosti na menší špalíky 6–7 centimetrů.
- Špalíky omyjte, osušte a postavte do zapékací misky.
- Troubu předehřejte na 190 °C, vložte do ní zapékací misku s kostmi, a pečte cca 25 až 30 minut.
- Pokud kosti vkládáte na gril (vždy na grilovací misce, aby tuk nekapal do ohně)
- Odkapaný tuk nalijte do nějaké nádobky, třeba ve tvaru Aladinovy lampy …
- Tuk v nádobce zapalte a máte světlo bez sazí …
- Dobrou chuť. Právě jste možná objevili, jak se svítilo v egyptských hrobkách!
Domnívám se, že dávní umělci v jeskyních, nebo kameníci v egyptských hrobkách běžně používali morkový olej pro svícení. A ještě se přitom dobře najedli😊
Na některém dalším setkání s WM magazínem, nebo na cestách za naší fantastickou minulostí s Novým cestovatelem, určitě provedeme společný pokus, jak správně nasvítit náš život na Zemi …
Pokud se vám články líbí, podpořte časopis WM magazín předplatným. Děkuji. J.M.