Zdravá místa 3 – Slanica

Pramen minerální vody Slanica

Jiří Matějka

Napajedla (okres Zlín) – asi nejméně chutný pramen zvaný Slanica vyvěrá poblíž vlakového nádraží v místě bývalých lázní (zrušeny koncem 20. století). Voda má nejenom typickou záprtkovou pachuť, ale je navíc ještě slaná, někteří tvrdí, že chutná po naftě😊

Vyvěrající voda je směsí až 100 let starých srážkových vod s vodou pravěkých moří. Z hornin hluboko pod zemí se rozpouštěním sádrovce do vody uvolňuje síranový ion (SO4), který je mikroorganizmy žijícími v hlubinném prostředí bez kyslíku využíván jako zdroj kyslíku. Jejich působením dochází k redukci síry a sírany se postupně mění na sulfan (H2S) – sirovodík. To je příčinou typického čichového vjemu.

Zdroj minerální vody je u konci štoly 48 m dlouhé, ražené v pískovci pro armádní účely. Pramen minerální vody je udržovaný a veřejně přístupný.

Video

Sulfan jako životodárná sloučenina

Sulfan je balneologicky nejvýznamnější a nejléčivější složkou minerální vody. Minerální voda je vhodná na koupele, třeba i lokální, například při ekzémech (vředy, popraskaná kůže, akné apod). Jako voda pitná by Slanica neměla být užívaná dlouhodobě nebo ve větším množství z důvodu vysokého obsahu sodíku a vysokého obsahu fluoridů.

Podle zlínských lékařů jsou léčebné účinky minerální vody Slanica nedoceněné. Například: po operaci tlustého střeva doporučuji místo lázní popíjet právě tuto vodu. Rehabilitace bude rychlejší a pro státní kasu mnohem levnější (možná v tom bude ten zakopaný pes …). Sulfan plní v organizmu mnoho důležitých funkcí: rychlejší rehabilitace po zákrocích (zejména tlustého střeva), eliminuje zánětlivé procesy, vyvolává roztažení cév (snižuje vysoký krevní tlak), příznivě reaguje s krevním barvivem hemoglobinem, podporuje činnost mozku. Sulfan chrání buňky před silnou stresovou zátěží a zároveň upravuje energetickou bilanci buněk. Voda je dobrá pro rychlou obnovu organizmu po prohýřené noci …

Přírodní sulfan obsažený v minerálním pramenu Slanica je nestálá molekula, která snadno proniká na nejrůznější místa v organismu, kde je zapotřebí, a mizí z těla během několika minut.

Historie o léčivé vodě v Napajedlích

První zmínky o léčivých vodách v Napajedlích pocházejí ze 16. století. Minerální voda, podobná svým složením luhačovickým pramenům, byla využívána nejintenzivněji v první polovině 19. století. Lázně mívaly vyhlášenou lékárnu, společenský sál, pořádaly koncerty a zábavy. K lázeňskému areálu patřil udržovaný park na hoře Maková. Po kdysi jednokolejce se do Napajedel jezdila léčit Rakousko-Uherská smetanka. V polovině 19. století narušila minerální prameny dostavba železnice. Od těch dob provoz lázní upadal, až úplně zanikl. Část pramenů se ztratila. Jeden minerální pramen byl ale zachráněn, vyveden na povrch a je hojně využíván místními obyvateli.

Více zdravých míst najdete zde → http://www.wmmagazin.cz/category/zdrava-mista/

Pokud se vám články líbí, podpořte časopis WM magazín předplatným. Děkuji. J.M.

Regenračné centrum