Zdravá místa 4 – Ferdova studánka

Ferdova studánka u staré huti

Jiří Matějka

Již několik let se zajímám o tzv. vzdušné vitamíny a měřím je. Záporné ionty jsou velkým přínosem pro vše živé. Mimo mnoho známých a zdokumentovaných příznivých účinků, posílí hlavně vaši imunitu. Koncentrace iontů se měří na 1 cm3 (i-/cm3) vzduchu který denně dýcháte. Vyzkoušejte a navštivte toto Zdravé místo Již desetiminutový pobyt v takovém prostředí je velkým přínosem pro lidské zdraví. Napište mi vaše zkušenosti.

Již desetiminutový pobyt u studánky Ferda posílí vaši imunitu

Studánku Ferda najdete na levém břehu Křtinského potoka. Je přístupná přes lávku od parkoviště u staré huti u Adamova (Františčina huť).

U studánky jsou vysoké hodnoty vzdušných záporných iontů, které jsem nazval vzdušné vitamíny. Přímo u tekoucí vody je hodnota 80.000 i-/cm3, v okolí studánky jsou hodnoty 28.000 i-/cm3. Pramen vyvěrá z hory a je přiveden trubkou k potoku. Když u vývěru chvíli posedíte, budete zhluboka dýchat, již po pár minutách ucítíte sami na sobě zvláštní klid, vyrovnanost a budete se cítit v pohodě. To dokáží záporné ionty kolem vás.

Pro představu. Hodnoty iontů v prostředí, ve kterém se denně pohybujete: kanceláře 70; průmyslové oblasti 50; nákupní arkády 220; v bytě cca 300-400 … To jsou pro lidské zdraví dlouhodobě nepříznivé hodnoty. Za zdraví prospěšnou hodnotu se považují hodnoty nad 1000 i-/cm3.

Klinické studie prokázaly, že záporné ionty eliminují škodlivé viry a mikroorganizmy

Mezi pozitivní účinky pobytu v prostředí s vysokou koncentrací vzdušných záporných patří:

– úleva od bolesti v krku, bronchiálního kašle a nevolnosti
– úleva od blokády sinusů a zánětů
– alergická úleva
– migréna
– snížení astmatických záchvatů
– zvyšuje energii
– zvyšuje fyzickou výdrž
– zmírňuje bolest artritidy
– vyrovnává krevní tlak
– usnadňuje dýchání
– reguluje cholesterol
– zmírňuje zánět
– pomáhá při nespavosti, relaxaci a meditaci
– urychluje zotavení z poranění a chirurgického zákroku
– zvyšuje imunitu
– vyrovnává hodnotu Ph
– čistá krev a lymfa
– neutralizuje viry, bakterie, houby
– zlepšuje funkci jater, ledvin a plic
– zlepšuje detoxikaci těla
– zlepšuje zhoršenou buněčnou změnu
– pomáhá s depresí a pamětí
– zlepšuje koncentraci
– zlepšuje hojení ran a zaprášených očí
– pomáhá při oteklých žilách, oparu a hemoroidech

– zvyšuje libido (sexuální touhu)

Doporučuji co nejčastěji navštívit zdravá místa: http://www.wmmagazin.cz/category/zdrava-mista/

Konduktivita (vodivost) vody

Voda z Ferdovy studánky je pitná, zde je její analýza: Vodivost 752 µS/cm (laboratorně při 25 °C); pH 7,30; vápník 144; hořčík 15; KNK4,5 5,6 mmol/l; železo 0,03; amoniak 0,1; dusičnany 18; dusitany 0; chloridy 5; fosforečnany 0,08; SiO2 8 mg/l; CHSKMn 2,5 mg/l. Voda má vysokou vodivost.

Vodivost je ukazatel celkového množství rozpuštěných minerálů obsažených ve vodě. Dešťová voda má vodivost nízkou, voda minerální vyšší. Voda s hodnotami překračující stanovený limit 1250 µS/cm se nedoporučuje pro stálé pití. Voda ze studánky Ferda má vodivost 752 µS/cm.

Konduktivita vody je závislá na koncentraci iontů, jejich náboji, pohyblivosti a na teplotě. Změna teploty o 1 °C způsobuje změnu konduktivity o 2 % (cca 2% vzrůst při vzrůstu teploty o 1oC), proto je vhodné ji vypít nejlépe u pramene, nebo skladovat na chladném místě.

V okolí Ferdovy studánky najdete další zdravá místa

Ferdova studánka je na modře značené turistické cestě, která vás zavede do Eviny jeskyně (dnes Jáchymka). V Evině jeskyni měřím víc jak rok záporné ionty, které jsou stabilní a dosahují hodnot až několik set tisíc záporných iontů. Nedaleko Eviny jeskyně je místo, kde z podzemí vyvěrá Jedovnický potok (velmi vysoké hodnoty záporných iontů).

Zdravá místa jsem označil symboly hvězd od 1 až 3 (kde 3 hvězdy znamenají velmi prospěšné místo). Doporučuji tato místa navštívit, udělat si procházku, která posílí váš imunitní systém.

Vše o záporných iontech se dočtete zde → Termíny dalších setkáních na Zdravých místech najdete v časopise WM magazín.cz, nebo Nový cestovatel.cz.

Pokud se vám články líbí, podpořte časopis WM magazín předplatným. Děkuji. J.M.

Regenračné centrum