
Město Titánů na Krétě
Jiří Matějka
Titán (Atlás) byl syn boha nebes Úrana a bohyně země Gaie. Titán je považován za smrtelníka. Nejvýznamnějšími Titány jsou Kronos a jeho manželka Rheia. Titáni uposlechli výzvy své matky Gaie, aby potrestala Úrana, který svrhl Gaiiny děti do Tartaru. Pomstu vykonal Kronos, který zneuctil Úrana. Krona pak svrhl jeho nejmladší syn Zeus, který deset let bojoval s Kronem a Titány. Zeus zvítězil v boji proti Titánům, a svrhl je po jejich porážce do Tartaru. Jejich strážci jsou podle rozhodnutí boha Dia storucí obři Hekatoncheirové a Kyklopové (z řecké mytologie).
Stavby pod hladinou moře
Nedaleko jihozápadního pobřeží ostrova Kréta existují velké podmořské ruiny. Mohutné stavby a náměstí jsou tak velká, že popírají běžná lidská měřítka. Ruiny mají orientaci k severu s odchylkou 5-7 stupňů. Čtyři podélná náměstí se stejnou šířkou jsou obehnána doslova „titánskou“ hradbou. Nejstarší stavby na Zemi mají podobná zaměření k severu, proto se tato známá odchylka nazývá jako „božská odchylka“.
Podmořská formace u Kréty není dodnes popsaná a nebyla nikým prozkoumaná. Ostrov Kréta jsem navštívil mnohokrát, často a rád tam jezdím, zajímá mě historie, ale o žádném průzkumu nic nevím. Je to možná proto, že jsou stavby příliš hluboko pod hladinou, nebo je objev utajovaný. Ruiny se totiž nachází v hloubce asi 1300 metrů a to by vysvětlovalo nezájem dnešní vědy. Průzkum v takových hloubkách není jednoduchý, dokáže to jen tým expertů a nedává to žádný ekonomický smysl. Již hloubka 80 metrů není pro každého žabího muže, ale úkol pro speciální námořní jednotky, které jsou na to cvičeny.
Poznámka: Podmořský plynovod Nord stream 1 a 2 byl poničený explozemi v září 2022 a nachází se v hloubce 80 metrů. Pro amatérskou skupinu potápěčů je to nesplnitelný úkol.
Moderní vojenské ponorky umí dokonale zmapovat dna moří a oceánů. Na svých plavbách jistě zdokumentovaly mnoho zajímavých artefaktů a starých staveb. Domnívám se, že v jejích databázích je tolik podivuhodností nad kterými by dnešní historik žasl a musela by se přepsat celá historie lidstva. Možná o této podmořské formaci u Kréty již dlouho vědí, ale nemají důvod ji zveřejnit. Každý z vás může požádat námořní organizaci o data reliéfu mořského dna kolem Kréty. Asi budete překvapeni, tak jako jsem dnes já…
Zřetelné formace na mořském dně
Na mapách moří a oceánů jsou známy mnohé deformace mořského dna. Některé tvoří dlouhé linie od pólu k pólu, jiné se pravoúhle zalamují, nebo tvoří kruhy a struktury. Odborníci je vysvětlují tektonickým pohybem pevnin, nebo vývěry magmatu při vulkanických událostech, které se údajně odehrávaly v průběhu mnoha milionů let.
Poklud se jedná o menší hloubky pod hladinou, bylo tak objeveno mnoho zaniklých starověkých osad a kamenných megalitických kruhů. Například v hloubce 30 metrů byly objeveny megalitické stavby a „kamenné koleje“ nedaleko pobřeží Malty, naproti přístavu v Birzebbuga. Zatím zde nebyl provedený žádný odborný průzkum, svědectví zveřejnili soukromí nadšenci potápěči.
Středozemní moře má průměrnou hloubku od 1500 do 5267 metrů (max. hloubka je v zálivu Pilos nedaleko Kréty), Černé moře má hloubku 1350 metrů, Jadran v nejhlubším místě 1233 metrů, Balt 54 metrů. Proto je možné v malých hloubkách najít pomocí satelitů, poměrně spolehlivě a přesně, rozpoznat pozůstatky lidské činnosti. Uměle postavené valy, stavby nebo kamenné megality, mají rozměry proporčně příznivé s velikostí moderního člověka. Dnešní ruka člověka otesá kmen, vyrobí a položí cihlu, nebo zvedne břemeno pomocí důmyslných zařízení do správné výšky, tak jak to umíme dnes. Ale kdo a jak postavil pyramidy v Gíze, nebo obelisk v Asuánu či gigantický monolit v Baalbeku, se neví.
Proto mě pravidelné podmořské formace u Kréty zaujaly natolik, že jsem poslední rok hledal všechny dostupné znalosti a souvislosti. Na mapách si toto podivuhodné seskupení můžete najít sami. Prozatím je reliéf mořského dna u ostrova Kréta, s hloubkou a možností vypočítat přibližné vzdálenosti a rozměry zdí, volně k dispozici a mapa oblasti nebyla vymazána, ani rozmazána. Možná se tak stane po zveřejnění těchto informací právě v tomto čísle měsíčníku WM magazín.
Velikost dnešních náměstí
V dnešní světě má rozloha náměstí přirozené rozměry. Například Václavské náměstí v Praze 48 m x 63 m, Karlovo náměstí 150 m x 531 m, Rudé náměstí v Moskvě 356 m x 160 m, ve Spišské Nové Vsi 926 m x 150 m, Vatikán 200 m x 80 m. Rozměry veřejných náměstí, kde se shromažďují lidé, jsou přizpůsobeny jejich výšce a délkou kroku. Člověk udělá 1 krok dlouhý 75 centimetrů, to znamená 10.000 kroků je 7,5 kilometru. Dnešní člověk je průměrně vysoký 177,4 cm a tuto vzdálenost ujde za 100 minut (volnou chůzí za 60 minut). Například náměstí ve Spišské Nové Vsi na Slovensku projdete volnou chůzí bez zastavení (ze severovýchodu na jihozápad) za 8-10 minut.
Zdi, hradby a náměstí na dně moře u Kréty
Nedaleko Kréty existují v hloubce asi jeden kilometr pozůstatky zdí, hradeb a náměstí. Stavby a náměstí mají přímo gigantické rozměry, jakoby je kdysi postavili „bájní bohové Titáni“, které popisuje starověká řecká mytologie. S bájnými Titány bojoval sám jeden z nejstarších řeckých z bohů Zeus, aby nakonec zvítězil. Titáni byli „storucí“ obři Hekatoncheirové a obři Kyklopové s jedním okem. Jestliže Zeus bojoval s obry, muselo existovat nějaké město, kde bájní obři žili. Museli mít někde město, logistické zázemí s budovami, hradbami a náměstím, kde se shromažďovali, oslavovali své úspěchy, plány, nebo prohry. Bohužel, nikde není uvedeno kde by takové město mohlo být a jak byli „obři“ přibližně vysocí.
Na dně Lybijského moře, u pobřeží Kréty, je docela zřetelně vidět půdorys města, které má gigantické rozměry. Zbytky zdí jsou vysoké několik desítek metrů, čtyři náměstí mezi nimi mají na šířku 3630 metrů. Jedná se rozměry, které nejsou přirozené pro lidi dnešního vzrůstu, kterým by trvalo přejít jedno náměstí, od zdi ke zdi, asi 40 minut bez zastavení. Pro lidi dnešního vzrůstu jsou takové vzdálenosti nepraktické. Z toho plyne, že podmořské město u Kréty nepostavili dnešní lidé.
Kdo postavil město Titánů?
Jak musel být vysoký bájný titánský obr, aby rozlehlost stavby a náměstí byla pro jeho chůzi přirozená? Bájní „Titáni“, nebo „kyklopové“, museli mít výšku kolem tři a půl až pět metrů. Pak by jim přechod podmořského náměstí, z jedné strany na druhou, trval pouze několik minut, podle výšky. To je podle mého názoru přijatelná doba chůze – 4 metrovému by přechod trval 5-9 minut, 5 metrovému 3 minuty. To je ideální čas na přesuny zásob, dodávky řemeslníkům, nebo shromáždění. Jsem přesvědčený, že bájné město, které jsem objevil u Kréty, postavili lidé vysocí asi 3,5 až 5 m. Jeden z důkazů jsou rytiny uložené v britském muzeu, kde je vyobrazení dvou postav – obra a člověka.
Dnes objevujeme například na Sardinii nedatovatelné hrobky obrů, v Sýrii (Arados) je to obří zeď, nebo na maltském ostrově Gozo megalitický chrám Ggantija. Jiné stopy „titánů“, tzv. kyklopských zdí, najdeme na moha ostrovech v Řecku, nebo v jižní Americe. Jiné důkazy „práce obrů“ můžeme najít v Puma Pumku v Bolívii (Tiwanaku), na planině Altiplano přibližně 3860 m n. m. Monolity z červeného pískovce mají rozměry 900 x 500 x 100 centimetrů s hmotností až 130 tun.
Nejznámější příklady gigantických staveb najdeme v Egyptě. Velká pyramida v Gíze je vysoká 138 metrů a je položena v nadmořské výšce 68 m n. m. Poblíž pyramidy stojí další div světa Sfinga, velká socha v podobě zvířete s lidskou hlavou. Je 73,5 m dlouhá, 19,3 m široká a 20,2 m vysoká. Podle oficiální vědy vznikly pyramida a Sfinga v 3. tisíciletí př. n. l. Ale, mnoho jiných odborníků a badatelů předpokládá, že vznikly před 10.000 a více lety. Nikdo dodnes skutečně nezná jakým způsobem a kdo je postavil. Například na stavbu Velké pyramidy bylo potřeba vyrobit a přesunout 2,4 milionu m³ materiálu. Takové rozměry staveb, výroba a přesun materiálu jsou mimo smyslové chápání dnešního člověka. Napadá mě jediné: Dávní lidé byli mnohem vyšší a zručnější než dnes.
Po stopách dávných bohů
Bájní bohové jsou zmiňováni snad ve všech prastarých legendách a mýtech. Bohové přinesli smrtelným lidem návod jak žít, nové znalosti z oblasti vědy a první písmo. Zeus byl první z bohů, je označován jako „otec bohů a mužů“. Vládl obloze, blesku a hromu. Narodil se na Krétě v jeskyni v pohoří Ída (nebo v jeskyni v Aigaiském pohoří, podle dalších verzí šlo o kopec Dikté). Zeus byl králem na hoře Olymp, místem řeckých bohů, odkud vládl světu a také vkládal svou vůli jak řeckým bohům, tak i všem smrtelníkům. V řecké mytologii představuje Zeus nejvyššího z olympských bohů. Jeho otcem je titán Kronos a matkou titánka Rhea. Manželkou Dia (Zeuse) byla jeho sestra Héra. S ní měl několik dětí, kterými byly Áres (bůh války), Hébé (bohyně věčné mladosti), Eileithýia (bohyně porodu) a Héfaistos (bůh ohně a kovářství). Zeus byl zakladatelem třetí generace bohů.
Dávní bohové vyobrazení na starých malbách, na rytinách a vymodelovaní do soch jsou vždy vyšší než dnešní člověk.
Starobylá města pod vodou
Téma existence prastarých vyspělých civilizací je atraktivním námětem v populární kultuře i konspiračních teoriích. Podle těch nejrozšířenějších dané civilizace existovaly před desítkami tisíc let a postupně zmizely pod zemským povrchem. I když míváme tendenci tuto myšlenku zaškatulkovat jako nepodloženou teorii, občas se objeví něco, co touto škatulkou trochu zatřese.
Jedním z takových objevů je nález kanadské vědecké expedice, která v roce 2001 u Pinar del Río na Kubě prováděla focení pyramidových útvarů pod mořem. Během výzkumu expedice odhalila něco víc, v hloubce 600 metrů se nacházely zajímavé formace. Na ploše 2 km² se rozkládají pozůstatky města. Podle archeologů a geologů může být město staré 50 000 let, protože podle nich zhruba v této době mohla být mořská hladina až tak nízko.
Podobných nálezů je po světě víc. Dalším z nich jsou struktura u pobřeží ostrova Jonaguni, jenž bývá spojován se ztraceným kontinentem Mu. Podobné útvary byly nalezeny také v jezeře Titicaca. A poblíž Indie byly nalezeny pozůstatky města Dwarka, jež je podle pověstí rodným městem boha Krišny.
Jen ve Středozemním moři najdeme kolem 200 zatopených měst. Ta mohou dokazovat existenci starodávných civilizací, jež zmizely v hlubinách planety po pohybu pevnin. Bohužel nám nedostupná mořská hloubka zatím nedovolí města prozkoumat.
Průzkum bájného města Titánů u Kréty
Mou profesí je stavební odborník, proto jsem se pokusil zaměřit a znázornit pozůstatky na mořském dně. Ruiny staveb se nachází na téměř vodorovné ploše 100 x 50 km v hloubce asi 1300 metrů. Plošinu tvoří vápencová deska (dnes na úpatí pohoří Lefka Ori – Bílé Hory), která je na východním okraji zdeformovaná a prudce spadá do hloubky 2 až 3000 m. Určitě si položíte otázku, jestli taková hloubka u Kréty není až moc velká? Není. Nedaleko Kréty je pobřežní město Pilos, kde bylo naměřeno nejhlubší místo ve Středozemním moři – 5267 m. Tato hlubina se nazývá Calypso a je od starobylých ruin města Titánů vzdálená 310 km.
Na vápencové desce u Kréty jsem rozpoznal linie mohutných zdí a desítky objektů seřazených do pravidelných řad. Jiné monolity jsou vždy natočené stejným směrem. Dá se předpokládat, že zdi a monolity mohou být pozůstatky stavebních konstrukcí budov, které kdysi měly strop. Mezi dmi jsou tři velké průchody, snad náměstí. Na východní straně plošiny jsou ruiny jakoby posunuté a chaoticky poházené, což se mohlo stát vlivem pohybu pevniny a následným zemětřesením.
Tyto zdi a osamocené objekty napovídají, že nevznikly přírodně, ale jsou dílem lidských rukou. Domnívám se, že tato vápencová deska u Kréty byla kdysi ploché území. Původní podobu Kréty vidíte na obrázku. Pro snadnější orientaci jsou na mapce vyznačeny dnešní polohy výšky pohoří. Před asi 25.000 až 6.000 lety došlo k jejímu vyzdvižení a vznikl tak ostrov Kréta jak ho známe dnes.
Nejpravděpodobnější příčinou deformace vápencové desky může být zemětřesení, nebo pohyb pevniny směrem dolů nebo nahoru. Tento pohyb pevnin poprvé popsal a zdokumentoval ruský geolog, který tvrdí, že tato náhlá změna ve vývoji Země a lidské rasy se odehrála před 5-6000 lety na celé planetě (cca 3.000 př.n.l.). Tato změna se udála v celé středozemní oblasti, a samozřejmě také na Krétě.
Proč vzniklo město Titánů?
Stavby a náměstí mají přímo gigantické rozměry, jakoby je postavili „bájní Titánové“, které popisuje starověká řecká mytologie. Ruiny mají přesnou orientaci k severu s odchylkou 5-7 stupňů. Čtyři podélná náměstí se stejnou šířkou jsou obehnána „titánskou“ zdí. Bájní bohové museli mít někde základnu, logistické zázemí s budovami, hradbami a náměstím, kde se shromažďovali, oslavovali své úspěchy, prohry a plánování.
Důkazem jsou rozměry zdí a náměstí, které byly navrženy pro pohyb lidí velkého vzrůstu – obrů.
Jsem přesvědčený, že podmořské ruinu u Kréty mohou být skutečné pozůstatky starobylého města a důkazem pravdivosti bájí a pověstí nejenom v Řecku, ale i na celém světě.
Pokračování v některém dalším čísle
Článek vyšel v časopise WM magazín č. 03/2025 → ke stažení zde