Kamenné koule na Kubě

Historická fakta

Na přelomu 16. a 17. století popisuje c kamenné koule, které našel nedaleko kubánského města „Bajámo“. „Je tam údolí mezi dvěma kopci, které je plné kulatých valounů. Místní lidé vykopávají další kamenné koule ze země, ale i na povrchu je jich stále ještě dost. Velmi dobře se prodávají v15 mil vzdáleném Santiagu.“

Po stopách Kryštofa Kolumba

Při posledním průzkumu Kuby jsem hledal jakékoliv zmínky a stopy kamenných koulí, které mají být nedaleko Santiaga. Pokud se budete spoléhat pouze na staré Španělské deníky, pak budete možná překvapeni. Nejprve je třeba vyjasnit důležitý bod: když Christopher Columbus poprvé dorazil na ostrov (28. října 1492), nikdy si nemyslel, že vkročí na nový kontinent. Podle jeho mylných výpočtů ve skutečnosti touto novou zemí mohlo být pouze Cipango (jak se tehdy psalo o Japonsku), a v žádném případě proto neuvažoval o možnosti ostrov pokřtít.

O několik let později se Španělé rozhodli pojmenovat tento objev jménem Ostrov Juana, na počest mladého prince Johna, jediného dítěte mužského pohlaví. Toto jméno se však neuchytilo. Nepochybně to ovlivnila skutečnost, že v roce 1497 předčasně zemřela osoba, která byla pověřena nástupcem koruny Katolických králů ve věku 19 let.

Následně byl královským výnosem z 28. února 1515 učiněn pokus, aby oficiální název Kuby byl Ostrov Fernandina, na počest krále, ale místní název se neuchytil. Oficiální akty pak již ve skutečnosti popisují toto území pouze pod názvem Kuba.

Odkud pochází název Kuba?

Podle některých odborníků by to mohlo odkazovat na hory a nadmořské výšky. Mnoho Kubánců zastává myšlenku, že název jejich země pochází ze starého domorodého slova: Kuba, používaný snad v jazyce, kterým mluví Taínos. Toto slovo by znamenalo „Země“ nebo „zahrada“. Dále je možné, že toto stejné slovo používali i jiné domorodé národy jiných karibských ostrovů, jejichž jazyky pocházely ze stejného kořene, jazykové rodiny Arauca.

Ve stejné domorodé hypotéze existuje další varianta, která naznačuje, že význam tohoto jména může souviset s místy, kde převládají nadmořské výšky a hory. Otec Bartolomé de las Casas, který se podílel na dobytí a evangelizaci ostrova v letech 1512 až 1515, zdůrazňuje ve svých pracích použití slov „kuba“ a „cibao“ jako synonym pro velké kameny a hory.

Název Kuby může být jedním z těch případů, kdy krajina pojmenovala zemi. Bohužel náš současný nedostatek znalostí o starých jazycích Taínos a Antillean nám brání to potvrdit.

Kamenné koule z Bayama

Španělé dobyvatelé popisují velké území mezi dvěma horami (kopci), kde je velké množství kamenných koulí o hmotnosti až sto kg. Místní lidé o nich nic nevědí, přesto se nám podařilo najít několik indicií a získat fotografii jedné z nich. Koule na staré zídce v Havaně je údajně originál z oblasti Bayamo … celý článek o kamenných koulích na Kubě najdete v letním dvojčísle 246/247 časopisu WM magazín  Časopis WM magazín č. 246-247  ke stažení →

Jiří Matějka

Kde všude byly objeveny kamenné koule a jak mohly vzniknout se dočtete v mé knize Naše fantastická minulost. Knihu si můžete objednat zde → nase-fantasticka-minulost.html

Některé lokality s objevy kamenných koulí najdete na webu časopisu WM magazín → http://www.wmmagazin.cz/category/kamenne-koule/

Pokud vám časopis WM magazín líbí, podpořte časopis předplatným →. Děkuji. Jiří Matějka.

 

Regenračné centrum