Přirozené světlo je základní živina-1
Desetiletí zapomenutého výzkumu ukazují, jak moc moderní osvětlení poškodilo lidské zdraví.
• Sluneční světlo je jednou z nejdůležitějších věcí pro naše zdraví (např. snižuje na polovinu riziko, že zemřeme nebo onemocníme rakovinou), ale jediné, co kdy slyšíme, je, jak důležité je se mu vyhýbat. Zatímco význam vitaminu D je obecně uznáván, mnoho dalších kritických funkcí světla v rostlinách, zvířatech a lidských bytostech zůstává téměř zcela neznámých.
• Jednou z určujících charakteristik moderního života je neustálé vystavování se nepřirozenému světlu. I když je to považováno za relativně neškodné, ve skutečnosti zapomenutý výzkum ukázal, že je hlavní příčinou nesčetných nevysvětlitelných moderních fyzických a behaviorálních nemocí.
• Jednou z klíčových funkcí krve je vést světlo po celém těle. Když je tento proces narušen (např. nošením brýlí s čočkami, které eliminují kritické části elektromagnetického spektra), může se vyvinout řada závažných onemocnění.
V průběhu let jsem se přesvědčil, že sluneční záření je jednou z nejdůležitějších živin pro tělo. Například, jak se lidské bytosti stěhovaly stále dále na sever z Afriky a byly stále méně vystaveny slunci stávala se jejich kůže světlejší. Tvrdí se, že lidské tělo potřebuje světlo a že bělení lidské kůže ve vyšších zeměpisných šířkách bylo způsobeno ochranným mechanismem, aby se do těla dostalo dostatek zbývajícího slunečního světla.
Nikdo nemá finanční zájem o sluneční světlo
Bohužel (mimo velmi specifické patentovatelné aplikace), nikdo nemá finanční zájem na podpoře slunečního světla. Téměř vše, o čem slyšíme, se místo toho zaměřuje na to, proč je to pro nás hrozné. Například:
• Dermatologie byla ještě nedávno jednou z nejméně žádoucích profesí v lékařství. Ale velmi rychle se proměnila v jednu z vyhledávaných tím, že se přejmenovali na bojovníky proti rakovině a přesvědčili všechny, aby chodili na pravidelné prohlídky na rakovinu kůže, kde by mohla být jakákoli potenciální rakovina rychle odstraněna. Tím se dermatologie stala jednou z nejlépe placených specializací.
Středobodem tohoto rebrandingu (účelové změny) bylo označení benigních rakovin jako smrtelných a tvrzení, že sluneční záření způsobuje rakovinu kůže (což je sice pravda, ale opomněli jsme zmínit, že nedostatek slunečního světla způsobuje smrtelné rakoviny kůže). Z tohoto důvodu se dermatologie proměnila ve strašení lidí, kteří jsou vůči slunci nezodpovědní, a přestože se ročně utratí miliardy na rakovinu kůže, celková úmrtnost na rakovinu kůže zůstává téměř zcela nezměněna (místo toho jednoduše diagnostikujeme a „léčíme“ mnohem více).
• Zatímco ke vzniku rakoviny přispívá mnoho faktorů, důraz je často kladen na sluneční záření a kouření jako primární viníky. Věřím, že tento důraz vysvětluje, proč výskyt rakoviny stále stoupá, protože skutečné příčiny rakoviny zůstávají nedostatečně prozkoumány. Průmyslová odvětví s vlastními zájmy lobují za to, aby tyto příčiny byly mimo limity, čímž se odvádí pozornost od potenciálně významných přispěvatelů k rakovině.
• Sluneční záření je zdarma a má zásadní přínos pro mnoho aspektů lidského zdraví.
Proto každý průmysl při hledání zákazníků spoléhá na rozšířené nemoci a má vlastní zájem na tom, aby bylo veřejnosti široce dostupné něco, co údajně a účinně tyto nemoci léčí. Bohužel to není sluneční záření, ale jimi vyrobené „pilulky“.
Význam slunečního světla
V tomto článku představím některé zapomenuté poznatky o neuvěřitelné důležitosti světla. Kromě odhalení těchto znalostí je cílem podělit se o teorii, že krev vede světlo (protože to hodně mění, jak se díváte na tělo) a poskytnout kontext pro zavedení jedné z nejpozoruhodnějších lékařských terapií, které lékařská asociace z velké části vymazala z historie.
Před katastrofální válkou dermatologie proti slunci byla hodnota slunečního světla v medicíně široce uznávána. Například na počátku 20. století se helioterapie (opalování) s velkým úspěchem používala k léčbě mnoha (jinak nevyléčitelných) stavů, jako byla chřipka z roku 1918, tuberkulóza a mnoho dalších nemocí.
Dosavadní údaje zase ukazují, že sluneční světlo poskytuje nesmírný přínos. Například:
• Sluneční světlo je zásadní pro duševní zdraví. To je nejlépe hodnoceno u deprese. Je smutné, že mnoho pracovníků (zejména pracovníci v nočních směnách, jako jsou ti v nemocnicích) není vystaveno tak zásadnímu světlu a nesmírně trpí. Vezměme si například studii čínských sester na operačních sálech, které zjistily, že jejich duševní zdraví je výrazně horší než u běžné populace a že tento pokles koreloval s jejich nedostatkem slunečního záření (což bych tvrdil, že neprospívá ani pacientům, o které pečují).
Poznámka: Tento bod jsem skutečně pochopil během své lékařské stáže, kdy jsem si po dlouhé době nočních směn pod zářivkami všiml, že začínám být klinicky depresivní (což se mi nikdy nestalo a lékaře to vedle k předepisování antidepresiv). Rozhodl jsem se udělat experiment a vydržel jsem u toho ještě několik dní, pak jsem šel domů a ozářil se plnospektrální žárovkou; v tu chvíli jsem se téměř okamžitě cítil lépe.
• Mnoho různých studií zjistilo, že vystavení slunečnímu záření dramaticky snižuje riziko rakoviny (např. tato velká studie zjistila, že vysoká sluneční expozice UVB snížila riziko rakoviny prsu a prostaty na polovinu.
• Vynikající 20letá studie s 29 518 ženami zjistila, že vyhýbání se slunci zvyšuje pravděpodobnost úmrtí jedné z nich o 60 % (130% rozdíl ve srovnání s těmi, které byly nejvíce vystaveny slunci) a největší přínos má pravidelné sluneční záření. Expozice snižovala riziko úmrtí na srdeční choroby.
Poznámka: tato studie také zjistila, že řada dalších běžných onemocnění mnohem méně pravděpodobně postihuje ty, kteří jsou dostatečně vystaveni slunci.
• Normální sluneční světlo je důležité pro usnadnění cirkadiánního rytmu, na kterém naše tělo závisí při odpočinku a opravě. Na druhé straně, hlavní příčinou moderní epidemie nespavosti a hlubokých zdravotních důsledků, které s sebou přináší je vystavení umělému světlu, zatímco jednou z nejužitečnějších léčeb proti ní je jednoduše začít svůj den s plným slunečním světlem.
Obvykle se předpokládá, že přínos slunečního záření je způsoben produkcí vitamínu D (důležitá živina) v těle. Dlouho jsem však měl podezření, že mnoho výhod vitaminu D není způsobeno samotným vitaminem, ale spíše tím, že jeho zvýšení slouží jako indikátor toho, že je tělo pravidelně vystavováno slunečnímu záření, a proto zažívá nespočet výhod, které sluneční světlo poskytuje.
Poznámka: Jak již bylo řečeno, suplementace vitaminu D může být často velmi prospěšná. Téměř ve všech případech však zvýšení hladiny vitaminu D vystavením slunečnímu záření poskytuje výrazně větší výhody než suplementace.
Co je Světlo?
Světelné vlny mají podle definice několik základních vlastností:
• Vyžadují médium, kterým se mohou pohybovat. Například médiem pro vlny na pláži je oceán, zatímco médiem pro zvuk je vzduch.
• Pohybují se specifickou rychlostí.
• Má specifickou vlnovou délku a frekvenci (které jsou navzájem nepřímo úměrné).
• Jejich síla je dána tím, kolik vln uplyne za sekundu (vyšší frekvence koreluje s vyšší celkovou energií) a jak moc každá jednotlivá vlna naruší své médium (např. malá vlna na pláži má mnohem méně energie než tsunami a stejně jako hlasitý zvuk ve srovnání s tichým).
Zdaleka nejčastější vlnou v našem životě je elektromagnetické záření, které je definováno jako vlna, která se šíří rychlostí světla a na rozdíl od všech ostatních vln nemá médium, kterým prochází (proto může EMR cestovat prostorem skrz objekty).
Světlo je jedním typem EMR
Proč se světlo šíří takovou rychlostí, jakou se pohybuje, a proč zdánlivě nemá médium, jsou dvě z největších záhad fyziky.
Protože existuje vztah mezi vlnovou délkou a frekvencí vlny, existuje řada různých typů EMR v závislosti na jejich vlnové délce. Například viditelné světlo obsahuje EMR s vlnovou délkou mezi 380nm-700nm, protože toto EMR je, které oko „vidí“. Přitom v závislosti na vlnové délce EMR se jeho vlastnosti (např. barva) nesmírně liší.
• Podobně existuje mnoho dalších typů EMR (např. gama záření, rentgenové záření, ultrafialové, viditelné světlo, infračervené záření, mikrovlny a rádiové vlny), z nichž každý má jiné vlastnosti. Navzdory tomu, že EMR je jedním ze základních konstruktů naší reality, velká část jeho biologického významu stále není rozpoznána.
Cítím například, že některá z největších nedorozumění ohledně EMR jsou následující:
Přirozené světlo má tendenci mít v sobě poměrně široký rozsah frekvencí (proto se sluneční světlo rozdělí na duhu, jakmile projde hranolem). Naproti tomu umělé světlo má tendenci mít v sobě mnohem užší rozsah frekvencí, který se značně liší od toho, s čím se vyvíjela biologie.
Označení „ultrafialové“ je označeno EMR, které leží mezi viditelným světlem a rentgenovým zářením. To znamená, že veškeré UV záření je stejné, i když ve skutečnosti se každý typ UV (UV-A, UV-B a UV-C chová velmi odlišně) a je přítomen ve velmi odlišném množství (např. atmosféra blokuje většinu UV-C od dosažení povrchu Země).
• Infračervené záření proniká mnohem hlouběji do těla než UV (5 – 40 mm vs. 0,02 – 0,15 mm). Standardní sklo (většinou) navíc brání průchodu UV záření skrz něj.
• Konvenční věda typicky popisuje nepříznivé účinky EMR jako vlastnost toho, kolik energie má EMR a zda je tato energie dostatečná k přerušení molekulárních vazeb (tzv. ionizující energie). Například gama paprsky (které jsou uvolňovány jadernými zbraněmi) jsou tak nebezpečné, protože jejich ionizační energie je tak silná, že roztrhají molekulární struktury těla (např. DNA). Naopak mikrovlny (které jsou místo toho na nízkoenergetickém konci elektromagnetického spektra) nejsou považovány za nebezpečné, protože obsahují příliš málo energie na ionizaci molekulárních vazeb.
• Předchozí bod není zcela správný, protože zatímco EMR typicky proniká vším, čeho se dotkne, a pokud se místo „shoduje“ s tímto médiem, uloží se v něm a bude mít na něj dramaticky větší vliv. To je důležité, protože velké množství důležitých živých struktur (např. mitochondrie) se vyvinulo tak, aby měly rezonanci pro určitý typ EMR a poté na ně reagovaly, zatímco vše kolem nich je tímto specifickým typem EMR z velké části neovlivněno. Bohužel tento aspekt vědy byl do značné míry vědou přehlížen. Nová biofyzika otevírá dveře k vytváření různých nepatentovatelných lékařských terapií.
V dnešní době jsme nasyceni různými EMR (např. používání mikrovlnek, mobilních telefonů a Wifi) což je příčina špatného zdraví.
Výňatek z článku, který vyšel v časopise WM magazín.
Pokračování příště.
Celý článek vyšel v časopise WM magazín č. 8/24 a pokračování v čísle 09/24 č. 8/24 ke stažení zde →